Nový límec dostalo od ornitologů 117 hus. Vývoj mláďat urychlil teplý začátek jara


17.7.2020
Celkem 131 hus velkých odchytili a označili ornitologové v České republice pod koordinací Michala Podhrázského ze Safari Parku Dvůr Králové. Pravidelná akce pomůže ochraně těchto ptáků.

„Na letošním hnízdění a následně odchytu se odrazil teplý duben a velice chladný květen,“ ohlíží se za letošní odchytovou sezonu hus velkých koordinátor celostátního projektu a dvorský zoolog Michal Podhrázský. „Díky teplejšímu dubnu se vývoj mláďat zrychlil a už v první dekádě června jsme se setkávali s létajícími housaty, což není obvyklé,“ pokračuje.

Zatímco ranná housata byla značně velká a bylo jich hodně, u ptáčat líhnutých později měl chladný květen opačný výsledek. „Byla velice malá a v hejnech jich bylo málo,“ doplňuje Michal Podhrázský.

V letošním roce se podařilo na 13 lokalitách v Jihočeském, Karlovarském, Pardubickém, Ústeckém a Jihomoravském kraji a na Vysočině odchytit 131 hus velkých. 117 jedinců „ptáčkaři“ nově označili krčním límcem, 12 malých hus dostalo jen kroužek. Dvě husy byly chyceny již s límcem.

Třetinu hus lidé postřelili

Díky spolupráci s Ministerstvem životního prostředí České republiky a ZOO Hluboká nad Vltavou se podařilo zrentgenovat 31 dospělých hus za účelem zjišťování přítomnosti broků. „Rentgenování jsme prováděli poprvé v loňském roce, kdy nás výsledky šokovaly. Letos jsme to jen potvrdili. Přes jednu třetinu dospělých hus má v těle broky,“ upozorňuje Michal Podhrázský.

Počet 131 odchycených hus znamená třetí nejlepší výsledek v historii projektu. "Nicméně v posledních letech se již nesnažíme o označení co nejvyššího počtu ptáků, ale o co nejširší pokrytí různých lokalit. Proto jsme letos poprvé chytali jihovýchodně od Českých Budějovic na rybníku Borek, nebo na úplném západě naší republiky na golfovém hřišti Hazlov. Bohužel se nám letos nepodařilo díky „koronakryzi“ zopakovat odchyt hus na východním Slovensku, kde nám o husách stále chybí dost informací," upřesňuje Michal Podhrázský. V uplynulých dnech Podhrázského tým označil nezaměnitelně také devět mladých husic nilských, které přirozeně vyhnízdily v jednom z výběhů safari. "Tento nepůvodní druh postupně osidluje českou přírodu a je dobré sledovat, kam se šíří," uzavírá Michal Podhrázský.

Safari Park Dvůr Králové zaštiťuje aktivity okolo hus velkých od roku 2012. Mezinárodní projekt sledující migrační trasy těchto ohrožených ptáků přináší pravidelně zásadní informace pro jejich ochranu a managment.

přispějte na projekt online

přispějte na projekt bankovním převodem

číslo účtu Konta WILDLIFE: 264350610/0300

Fotogalerie

O zvířeti