Šťastný konec složitého roku: vědcům se podařilo vytvořit dvě nová embrya severních bílých nosorožců. Celkem je jich už pět


14.1.2021
Vědcům a ochranářům, kteří se snaží o záchranu nosorožců bílých severních pomocí metod umělé reprodukce, se na konci roku 2020 povedlo vytvořit dvě nová embrya nosorožce bílého severního. Tým složený z expertů Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně (IZW Berlín), Safari Parku Dvůr Králové, Kenya Wildlife Service a rezervace Ol Pejeta provedl odběr vajíček 13. prosince v Keni. Přes noc byla vajíčka převezena do Itálie, kde byla v laboratoři Avantea embrya vytvořena. Ta nyní odpočívají v tekutém dusíku společně se třemi embryi získanými již v roce 2019. Navzdory komplikacím kvůli epidemii COVID-19 se tak podařilo dosáhnout dalšího milníku na cestě za záchranou druhu před vymřením.

Samice Nájin a Fatu, které se narodily ve Dvoře Králové a teď žijí v keňské Ol Pejetě, jsou posledními známými severními bílými nosorožci na světě. Pro jejich záchranu se odborníci snaží odebírat jejich vajíčka, v laboratoři je oplodnit spermatem z už uhynulých samců a vytvořit embrya severních bílých nosorožců, která bude možné v budoucnu vložit do těl náhradních matek nosorožců bílých jižních.


Záchranný program však v uplynulém roce zásadně komplikovala omezení spojená s globální pandemií onemocnění COVID-19. To nejméně jeden odběr zcela znemožnilo. Odběr vajíček v srpnu 2020 potvrdil, jak důležité je v celém projektu zachovat pravidelnost. Přinesl sice řadu cenných zkušeností, bohužel z něj však nevzešla žádná nová embrya.


„Záchrana nosorožců bílých severních vyžaduje setkání velkého mezinárodního týmu expertů a rychlé přesuny mezi kontinenty, je tedy zřejmé, že uplynulý rok byl v historii projektu tím dost možná nejnáročnějším. Dvě embrya vznikla v podstatě navzdory všem okolnostem a já to považuji za ohromný úspěch,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.


V prosinci 2020 byly obě samice, Fatu i Nájin, znovu podrobeny celkové anestezii. Zákrok proběhl pomocí speciálně vyvinutých patentovaných nástrojů a u obou samic proběhl hladce. Expertům se podařilo odebrat 14 vajíček od Fatu a celkem osm z nich bylo následně v laboratoři oplodněno spermatem severního samce Suniho. Dvě dostatečně vyvinutá embrya pak byla zamrazena přímo na Štědrý večer.


Bohužel, ani jedno vajíčko se nepodařilo získat od Nájin, která je matkou Fatu.  Ačkoli předchozí odběry byly úspěšné, na zvířeti se patrně začíná projevovat přibývající věk. Roli pravděpodobně hraje i nezhoubný nádor, který má Nájin v břišní dutině. Odborníci z týmu předpokládají, že tento útvar může schopnost jednatřicetlieté Nájin poskytnout vajíčka výrazně snižovat. Před příštím odběrem vajíček tak bude ještě podle aktuálního zdravotního stavu Nájin rozhodnuto, zda odběry vajíček budou pokračovat i u ní, nebo pouze u Fatu.


Na konci minulého roku započala také další fáze projektu na záchranu “severních bílých”. Odborníci do rezervace Ol Pejeta přemístili samce nosorožce bílého jižního z keňské Lewa Wildlife Conservancy a před vypuštěním ho sterilizovali. V minulosti se stal otcem řady mláďat a již předal dostatečné množství genů důležitých pro přežití vlastního druhu. Sterilizace proběhla za užití metod s co nejmenší mírou invazivnosti a provedli ji experti IZW. Nová úloha samce bude indikovat cyklus potenciálních náhradních matek, aniž by hrozilo, že je oplodní. Právě vystižení vhodného momentu pro vložení embrya do dělohy náhradní matky je nyní zcela klíčové pro narození mláděte čistokrevného nosorožce bílého severního. Tento moment prakticky není možno vystihnout bez ukazatele v podobě samce.


Odběr vajíček a vytváření životaschopných embryí v laboratorních podmínkách, jakož i příprava embryotransferu jsou součástmi projektu BioRescue, který vede IZW Berlín, významně ho podporuje německé ministerstvo pro vědu a výzkum (BMBF) a Nadace ČEZ, a kromě Safari Parku Dvůr Králové, Avantey, Ol Pejety a Kenya Wildlife Service se na něm podílí řada dalších subjektů z Evropy, ale i Japonska či USA. Cílem je další pokrok metod asistované reprodukce a techniky spojené s užitím kmenových buněk. Na etickou bezproblémovost celého projektu dohlíží odborníci z Univerzity v Padově.  Projekt významně podporuje rovněž keňská vláda, zejména její minstr pro turismus a divokou přírodu Najib Balala.
„V současné chvíli nesmíme polevit. Uplynulý rok ukázal, že pravidelnost je v celém projektu klíčová. I když si nyní připisujeme důležité vítězství v boji za záchranu tohoto ikonického zvířete, sehráváme stále náročnější bitvu s časem. Už nyní proto plánujeme další odběry,“ uzavírá Jan Stejskal, šéf mezinárodních projektů Safari Parku Dvůr Králové.


BioRescue na začátku roku 2021 představilo novou webovou stránku www.biorescue.org. Ta slouží jako platforma vědeckých informací i dalších novinek na cestě na záchranu severních bílých nosorožců. Přestavuje také jednotlivé účastníky projektu a je jedinečným zdrojem obrazového materiálu projektu nebo nabízí rozmanité cesty, jak záchranu severních bílých nosorožců podpořit.

Fotogalerie

O zvířeti