Nosorožec tuponosý severní - Ceratotherium simum cottoni

V přírodě vyhynulý druh nosorožce, jehož osud je těsně spjatý se Safari Parkem Dvůr Králové.
výskytvyhuben ve volné přírodě
biotoptravnatá savana s křovinami
potravatraviny
věkvíce než 40 let
rozměrydélka těla 360–380 cm, výška v kohoutku 175–205 cm
váha1600–2400 kg

Nosorožec tuponosý severní, který je příbuzný početnějšího nosorožce tuponosého jižního, byl ve volné přírodě vyhuben a na světě zbývají poslední dvě samice, které žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta a patří Safari Parku Dvůr Králové. Dvorská zoo je jediným místem na světě, kde se nosorožce tuponosé severní podařilo rozmnožit v lidské péči.

V safari parku se narodila celkem 4 mláďata (Suni, Nabiré, Nájin a Fatu). Samice Nabiré, poslední nosorožec tohoto podruhu v Evropě, uhynula v našem safari parku 27. července 2015 (její kostru můžete vidět v expozici Umění pod kůží). Poslední samec severního tuponosého nosorožce, Sudán, zemřel 19. března 2018.

Ochrana:

Safari Park Dvůr Králové koordinuje snahy odborníků a vědců o záchranu těchto nosorožců prostřednictvím umělých technik rozmnožování. 23. srpna 2019 došlo k mimořádnému okamžiku v záchraně nosorožců tupnosých severních, tým špičkových vědců a veterinářů samicím vůbec poprvé odebral vajíčka a dopravil je do Evropy, kde byla vajíčka oplozena semenem uhynulých samců. Vzniklá embrya jsou nyní zamrazena a budou v budoucnosti vložena do těla náhradních matek, samic nosorožce tuponosého jižního.

Přečti si o záchraně severních bílých nosorožců

 

čtěte také