Vědcům z týmu BioRescue se podařilo vytvořit dvě nová embrya nosorožce bílého severního


17.2.2022
Během dvou zákroků mezi říjnem 2021 a únorem 2022 se týmu BioRescue podařilo vytvořit dvě nová embrya severního bílého nosorožce, čímž se jejich celkový počet zvýšil na 14. Oocyty byly říjnu a v lednu odebrány samici severního bílého nosorožce Fatu v rezervaci Ol Pejeta v Keni, a embrya poté vytvořena v laboratoři Avantea v Itálii. Obě embrya byla zmrazena a v dohledné době čekají na vložení do náhradních samic nosorožce bílého jižního.

Procedury z října 2021 a ledna 2022 v Ol Pejetě představují sedmý a osmý úspěšný odběr oocytů, jenž se podařil týmu vědců a ochránců přírody ze Safari Parku Dvůr Králové, Leibnizova institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (Leibniz-IZW), Kenya Wildlife Service, Wildlife Research and Training Institute a Ol Pejety. Během osmi zákroků se týmu podařilo získat od Fatu a její matky Nájin celkem 119 oocytů – výsledkem je 14 embryí, první v roce 2019. Vzhledem k tomu, že tato embrya pocházejí výhradně z oocytů od Fatu, se tým BioRescue rozhodl v loňském roce po zvážení všech etických aspektů zcela ukončit jejich odběr od Nájin.

Po posledních odběrech byly oocyty Fatu letecky přepraveny do laboratoře Avantea v Cremoně v Itálii, kde došlo k jejich dozrání, oplodnění, vytvoření embryí a následné kryoprezervaci. Obě nejnovější embrya byla vytvořena s použitím spermatu severního bílého nosorožce Angalifu. Celkem je nyní v tekutém dusíku uloženo 14 embryí, 11 z nich je od samice Fatu a samce Suniho a 3 embrya jsou od Fatu a samce Angalifu.

Větší počet embryí zvyšuje pravděpodobnost narození mláděte severního bílého nosorožce. Cílem týmu BioRescue je pravidelně opakovat odběr oocytů od Fatu a vytvářet nová embrya, dokud to bude možné a zodpovědné s ohledem na zdraví Fatu a šance na úspěch. Celkový postup v projektu, který je významně financován německým Spolkovým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF) a dalšími dárci, jako je Nadace ČEZ, filantrop Dr. Richard Mc Lellan, a nadace Merck EMD a GE Health Care, je pravidelně konzultován s Laboratoří etiky veterinárního lékařství a ochrany zvířat na Univerzitě v Padově, která provádí hodnocení etických rizik, každého zákroku týmu BioRescue.

 

Fotogalerie

O zvířeti