Dnes je to přesně dvacet let od chvíle, kdy se v Safari Parku Dvůr Králové narodilo poslední známé mládě nosorožce bílého severního. Už tenkrát bylo narození samice Fatu velkou událostí – dostala přezdívku Mládě milénia a její porod sledoval živě Český rozhlas. Až následující roky však ukázaly, jak důležitou se Fatu stane pro zachování celého svého druhu.
První léta svého života Fatu strávila ve Dvoře Králové společně s dalšími severními bílými nosorožci. V roce 2009 pak byla součástí skupiny čtyř zvířat, která odcestovala do keňské rezervace Ol Pejeta v naději, že se jim tam podaří přivést na svět mláďata. To se bohužel nepodařilo a po úhynu posledních příbuzných dnes na světě zůstaly pouhé dvě samice tohoto druhu, Fatu a její matka Nájin.
„Z Fatu se postupně stává stejně významné a sledované zvíře, jako byl její dědeček Sudán. Až dnes, po několika desetiletích, tak dokážeme plně docenit, jak prozíraví byli naši předchůdci v dvorské zoologické zahradě, když se rozhodli pro chov severních bílých nosorožců,“ uvádí Přemysl Rabas, ředitel safari parku.
Jedinou nadějí na rozmnožení severních bílých nosorožců, a tím i na jejich záchranu, jsou umělé metody reprodukce. Safari Park Dvůr Králové koordinuje mezinárodní skupinu vědců a ochranářů, kterým se podařilo v laboratorních podmínkách vytvořit už tři embrya tohoto nosorožce. „Všechna tři přitom byla vytvořena z vajíček odebraných Fatu. Právě ona je tedy nesmírně důležitá pro přežití celého svého druhu,“ vysvětluje Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů safari parku. Ani jedna ze samic už bohužel nemůže zabřeznout, embrya proto budou muset být vložena do těla náhradních samic nosorožce bílého jižního. Na optimalizaci celého procesu pro tzv. embryo transfer právě odborníci pracují.
Jde o čas
Jak je zřejmé, odebírání vajíček Fatu a Nájin je pro záchranu nosorožců bílých severních zcela klíčové. Situace spojená s pandemií koronaviru ovšem bohužel zatím znemožňuje mezinárodnímu týmu vědců do Keni vyrazit. V tuto chvíli není zřejmé, kdy se znovu otevřou běžné způsoby cesty do Afriky.
Mimo nosorožců bílých severních se experti zaměřují také na jejich četnější jižní příbuzné. Vědci, kteří v tuto chvíli uvízli v Evropě, provádějí řadu zákroků u samic nosorožců bílých jižních v zoologických zahradách. Mimořádného výsledku dosáhli na konci května, kdy se v německém Hodenhagenu podařilo odebrat samici nororožce 12 vajíček, z nichž vědci v laboratoři vytvořili hned čtyři embrya. Byl to zatím nejúspěšnější odběr v historii.
Postupy a metody, které si experti osvojí v práci s nosorožci bílými jižními přitom v budoucnu budou hrát klíčovou roli v záchraně nosorožců bílých severních.
přispějte na záchranu nosorožců online
přispějte na záchranu nosorožců bankovním převodem
číslo účtu Konta WILDLIFE: 264350610/0300