Záchrana nosorožců bílých severních: Odebraná vajíčka byla úspěšně oplodněna


26.8.2019
Po úspěšném odběru deseti vajíček z posledních dvou samic nosorožce bílého severního, Nájin a Fatu, provedeném ve čtvrtek 22. srpna 2019 v Keni, mezinárodní tým vědců a ochranářů oznamuje, že se sedm z deseti vajíček (čtyři od Fatu a tři od Nájin) podařilo v neděli 25. srpna uměle oplodnit zamrazeným spermatem dvou uhynulých samců severních bílých nosorožců, Suniho a Sauta za použití metody ICSI (Intra Cytoplasm Sperm Injection). Jedná se o další zásadní posun ve vývoji projektu a nezbytný krok k budoucímu vytvoření embrya, které může být zamrazeno a později vloženo do náhradní matky, samice příbuzného nosorožce bílého jižního, která ho donosí.

„Byli jsme překvapeni, u jak vysokého množství odebraných vajíček se nám v laboratoři povedl jejich proces dozrání, protože u vajíček z předchozích zkušebních odběrů na samicích bílých jižních jsme takového vysokého čísla nikdy nedosáhli. Trochu komplikovanější to bylo při práci se spermatem samce Sauta. Abychom našli tři živé spermie potřebné k oplození Nájininých vajíček, museli jsme rozmrazit dvě dávky Sautova uchovaného semene. V současné chvíli jsou oplodněná vajíčka inkubována a nám nezbývá než čekat, jestli se z nich vyvine embryo do takového stadia, aby mohlo být kryogenicky zamrazeno pro pozdější transfer do náhradní matky,“ popisuje Cesare Galli z institutu Avantea v italské Kremoně, který vede celý zákrok související s oplodněním vajíček a vývoje embrya. Kromě Avantey se na celém projektu podílí odborníci Safari Parku Dvůr Králové, Leibnizova institutu pro výzkum divokých a zoo zvířat v Berlíně (IZW), rezervace Ol Pejeta a vládní organizace Kenya Wildlife Service (KWS). Výsledky této procedury budou zveřejněny okolo 10. září 2019.

Další informace o záchraně nosorožců bílých severních najdete nahttps://safaripark.cz/cz/konto-wildlife-a-ochranarske-projekty/zachrana-nosorozcu-severnich-bilych

Fotogalerie

O zvířeti