Chladný květen ptákům nesvědčil, dvorští ornitologové napočítali méně mláďat než loni


31.5.2020
Sýkory, špačci nebo vrabci mají ve dvorském safari parku připraveno přes 70 budek, kde mohou vyvádět mladé. Ornitologové safari parku v nich v uplynulých dnech okroužkovali 157 mláďat sýkor, brhlíků, vrabců a špačků. Oproti loňskému roku mladých o něco ubylo a ornitologové označují sezonu za slabší.

„V budkách bylo letos celkově méně mláďat, některé budky jsou úplně prázdné,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, který ve spolupráci s kroužkovací stanicí projekt v safari parku vede. „Předpokládám, že pokles počtu živých mláďat zapříčinilo chladné květnové počasí,“ vysvětluje. Díky teplému dubnu podle něj hmyzožraví ptáci snesli větší množství vajec, mladí ale nepřežili.

Kroužky od dvorských ornitologů dostalo 106 sýkor modřinek, 25 sýkor koňader, 17 špačků obecných, 7 brhlíků lesních a 2 vrabci polní.

„Nízké teploty května přinesly i sníženou aktivitu hmyzu, kterého obecně ubývá,“ pokračuje Michal Podhrázský. Rodiče tak pravděpodobně nedokázali mladé dostatečně nakrmit. „Výsledek není nijak výrazně znepokojivý, jde o přirozené střídání silnějších a slabších sezon,“ uklidňuje zoolog. Kroužky od dvorských ornitologů dostalo 106 sýkor modřinek, 25 sýkor koňader, 17 špačků obecných, 7 brhlíků lesních a 2 vrabci polní.

Ornitologové v safari parku pečují o 71 ptačích budek – sýkorníků, špačníků a dalších. Vedle toho monitorují také stavy populace hus velkých. V letošním roce plánují kroužkování těchto ptáků v následujících týdnech. Dále se chtějí v letošním roce zaměřit na mladé vlaštovky. „Rozhodli jsme se kroužkovat vlaštovky, které hnízdí ve stájích žiraf, buvolů a pštrosů. V České republice běží projekt na sledování přesunů vlaštovek mezi hnízdišti a nocovišti. Naším úsilím se k tomuto projektu připojíme. Krom toho zde máme dva adepty, kteří by se chtěli kroužkování věnovat. Budou to pro ně nové zkušenosti,“ uzavírá Michal Podhrázský.

Kroužkování ptáků přináší přírodovědcům řadu zajímavých informací důležitých i při prosazování nových ochranářských opatření pro ptáky. V první řadě se ale díky kroužkům sledují přesuny ptáků, dále ho lze použít ke sledování přežívání jedinců, získávání údajů o dosaženém věku a dalších věcech založených na individuálním značení ptáků. Více informací o kroužkování volně žijících ptáků naleznete zde

V následujících týdnech dvorské zoology čeká ještě náročná práce při sledování počtů hus velkých. Tým Michala Podhrázského sleduje populaci divokých hus v Česku už od roku 2012.

Fotogalerie