Fáben, Gina a Mary. Že vám ta jména přijdou neznámá? Jde o šimpanze, kteří se nově nastěhovali do dvorského pavilonu. Jenže v Podkrkonoší jsou jen díky jedinečnému projektu Safari Parku Dvůr Králové, Zoo Brno a společnosti Circus Brothers. Díky té se dvě skupiny mohou pozorovat živě, i když virtuálně. Přenos běží denně od 8 do 16 hodin. Celý projekt poběží dle plánu týden, pokud ale šimpanze mimořádně zaujme, je možné ho prodloužit do konce března.
Už od prosince zůstává safari park i další české zoo uzavřený kvůli snaze zabránit šíření koronaviru. Zejména pro zvídavá a inteligentní zvířata, jako jsou šimpanzi, může absence přinést dlouhou chvíli. Také lidé za sklem totiž bývají často zdrojem zábavy, třeba jen formou letmého pozorování.
Zábava každý den
„Ošetřovatelé se proto v současnosti ještě více věnují přípravě různého enrichmentu, tedy různých prostředků k zabavení zvířat,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Enrichment je přitom každodenní součástí péče nejen o šimpanze, ale i řadu dalších druhů. Teď ale právě u těchto inteligentních lidoopů dostal novou netradiční formu.
Před jedním ze skel napnuli lidé ze společnosti Circus Brothers velké plátno, které vždy od 8 do 16 hodin živě přenáší dění v expozici šimpanzů v Zoo Brno. „Zkušební provoz ukázal, že šimpanzi vnímají přenos jako zajímavý. Už ukázali řadu pozoruhodných projevů. Oblíbený se přenos stal zejména pro samici M, která si často najde chvilku, aby neznámé sousedy zkontrolovala,“ popisuje Gabriela Linhart.
M i další šimpanzi okukují, co za zvláštní výhled se jim nabízí. Snaží se dívat se za plátno, aby zjistili, co je zdrojem onoho netradičního obrazu a někdy se na dálku kontaktují. „Některá zvířata k projekci přinášejí ukázat krmení, snad aby se pochlubila,“ popisuje zooložka.
Takové propojení dvou skupin šimpanzů a spolupráce na obohacení jejich života v koronavirové době je přinejmenším v Česku zcela ojedinělé.
Jenže tak jako jiné typy enrichmentu, také živý přenos postupně s velkou pravděpodobností šimpanze omrzí. „Co se opakuje, ztrácí atraktivitu. Živý přenos proto záhy nahradíme zase něčím, s čím si šimpanzi budou muset trochu lámat hlavu. A tak stále dokola. Je to hra, která oběma stranám přináší radost,“ uzavírá Gabriela Linhart. Možností je spousta a zahrnují schovávání potravy na nejrůznější místa expozice, její krájení na malé kousky, aby její konzumací šimpanzi trávili co nejvíc času jako v přírodě, ale také různé hračky nebo hlavolamy.
Dění v expozicích dvorských a brněnských šimpanzů ale mohou sledovat všichni zájemci, kteří třeba mají dlouhou chvíli během nařízené práce z domova, nebo se ocitli v karanténě. I pro ty může být netradiční přenos vítaným obohacením.
Baví vás přenos? Pozvěte dvorské šimpanze na brunch nebo je adoptujte! Podpořit můžete i lidoopy z Brna.
Kamery běží denně od 8 do 16 hodin. V případě, že šimpanze nevidíte, jsou pravděpodobně v druhé expozici či venkovním výběhu.