Experti ze Dvora Králové a Zoo Győr vybavili vysílačkami v Tanzanii další slony. SAFARI PARK v Mkomazi působí již 15 let


21.10.2024
Dva další sloni dostali telemetrické obojky od odborníků ze Safari Parku Dvůr Králové, Výzkumného institutu ochrany genofondů a Zoo Győr. Dvojici zvířat nasazoval obojky, které díky sběru důležitých dat pomohou ochraně populace slonů na hranicích Tanzanie a Keni a předcházet jejich konfliktům s lidmi, i ředitel SAFARI PARKU Přemysl Rabas.

„Vybavování slonů obojky je logisticky jedním z nejnáročnějších projektů, které SAFARI PARK zajišťuje. Sloni jsou mimořádně inteligentní a soudržná zvířata a s ohledem na jejich sílu je snaha o nasazení obojku vždy spojená s velkým rizikem,“ popisuje ředitel safari parku Dvůr Králové Přemysl Rabas, který se právě vrátil z Tanzanie. „Díky nesmírné profesionalitě všech zúčastněných odborníků se daří projekt krok za krokem rozvíjet i v náročných podmínkách křovité savany Mkomazi a získávat tak další mimořádně cenná data, která povedou k vyšší efektivitě ochranářských opatření v regionu,“ dodává Přemysl Rabas.

V Národním parku Mkomazi v Tanzanii Přemysl Rabas a experti SAFARI PARKU, Výzkumného institutu ochrany genofondů, Zoo Győr a NP Mkomazi završili už třetí etapu projektu vybavování zvířat telemetrickými obojky. Během ní postupně vybavili obojky dva slony, v obou případech samice. V minulých etapách dostali telemetrické obojky 4 sloni z různých skupin. Data, která budou přístroje pravidelně poskytovat, pomohou ochráncům přírody poznat způsob života těchto majestátních zvířat, předcházet jejich konfliktům s lidmi a chránit je.

První etapou projektu bylo loni v říjnu vybavit obojky tři lvy pustinné. SAFARI PARK rozvíjí ochranářské projekty v NP Mkomazi v Tanzanii, který je propojený s obřím chráněným území NP Tsavo East a Tsavo West v Keni, už 15 let. V rámci těchto aktivit zamířili do Tanzanie ze Dvora Králové i čtyři kriticky ohrožení nosorožci dvourozí východní, kteří pomohli obnovit tamější zdecimovanou populaci. Dvorská zvířata se v Mkomazi množí již v několikáté generaci. Jde o návraty s velmi důležitou symbolikou – Josef Vágner dovezl do Podkrkonoší před 50 lety nosorožce právě z oblasti jihu Keni a Tanzanie, takže se zvířata vrací do domova svých předků tak, jak Josef Vágner plánoval. SAFARI PARK v oblasti podpořil i vakcinaci psů hyenových, kteří jsou nejvzácnějšími šelmami Afriky.

„V současnosti jsou hlavními cíli našich aktivit v Mkomazi sloni i lvi. Jde o takzvané deštníkové druhy. Tím, že pomáháme jim, pomáháme celému ekostystému a všem druhům, které tu žijí. A zcela jistě s aktivitami v Mkomazi nekončíme,“ uzavírá zoologický ředitel SAFARI PARKU Jaroslav Haimy Hyjánek. „V současnosti není existence zoologických zahrad obhajitelná, pokud nesehrávají důležitou úlohu v záchraně druhů a prostředí přímo v místech jejich přirozeného výskytu. Jsem nesmírně rád, že safari park takové aktivity rozvíjí ve stále větší míře. Díky podpoře lidí se nám nyní daří realizovat sny a vize, které popsal už Josef Vágner.“

Národní park Mkomazi pokrývá přes 3200 km2 půdy na pomezí Keni a Tanzanie. S ohledem na sousedství s komplexem národních parků Tsavo East a Tsavo West jde o výjimečně důležité útočiště divoké přírody, ovšem i tady stále sílí tlak lidí a narůstají konflikty divokých zvířat s místními obyvateli.

Projekty in situ, které pomáhají chránit přírodu a zvířata přímo v místech jejich přirozeného výskytu, podporuje každý, kdo safari park navštíví. Z každé prodané vstupenky putuje 5 korun na konto WILDLIFE, které je určené právě pro podporu záchranných projektů safari parku v Africe. Na ty lze přispět i zasláním libovolného příspěvku na konto 264350610/0300.

 

Fotogalerie

O zvířeti