Krmení pro zábavu. Medojed a hyeny si pochutnali na pštrosích vejcích


1.7.2020
Mimořádné zpestření si užili dvorský medojed kapský a pár hyen skvrnitých. Ošetřovatelé jim nabídli pštrosí vejce. Na neobvyklé pochoutce si nejen pochutnali, ale zároveň se na dlouhé desítky minut zabavili přesně tak, jak by se to dělo v přírodě.

O vysoké inteligenci a síle medojeda není pochyb. Také proto má ve výběhu hračky, suché kmeny a další zařízení, aby měl možnost hrát si a vybít energii. Tentokrát se však dočkal něčeho velmi neobvyklého. Ve svém známém teritoriu našel pštrosí vejce.

„Náš medojed je velmi zvídavý. Ani nás nepřekvapilo, že se hned, jak vejce spatřil, začal pokoušet do něj dobývat. Tlapami i hlavou ho dlouho stěhoval z místa na místo, ale nemohl přijít na to, jak pevnou skořápku překonat,“ popisuje kurátorka chovu šelem a primátů Gabriela Linhart. Díky vynikajícímu čichu medojed neomylně věděl, že se ve vejci ukrývá výživná a chutná odměna, a tak v úsilí vejce dobýt nepolevoval. „Nakonec vejce odstěhoval až do vnitřního boxu, kde si s vejcem rychle poradil a spořádal ho,“ doplňuje Gabriela Linhart. Ve vnitřním boxu totiž díky pravým úhlům může vejce snáze někde ukotvit a použít více síly. Podobnou strategii medojed uplatnil už v minulosti, když mu ošetřovatelé vejce nabídli. Potvrdil tak, že se poučil z nabyté zkušenosti a zužitkoval ji.

U hyen vejce ukořistila Spoty

Zpestřední jídelníčku se dočkal také pár hyen skvrnitých. Mnohem dominantnější samice Spoty svého partnera Baraka k vejci vůbec nepustila. Její snahu se do vejce vlámat sledoval samec zvědavě jen zpovzdálí. „Je to úplně běžná situace, ve skupinách hyen skvrnitých hrají samice dominantní roli a samec se jim musí podřizovat,“ vysvětluje Gabriela Linhart. Ačkoli má hyena ze všech savců vůbec nejvíc drtivý stisk, ani u těchto šelem nebyla vaječná hostina zadarmo. Vejce se klouzalo a smýkalo a Spoty ho nemohla v mohutné tlamě udržet. Také v jejich výběhu tedy zajistilo vejce zábavu na hodně dlouho. „I hyeny mají velmi ostré smysly a Spoty chtěla vejce rozbít za každou cenu. Navíc jsou v podstatě pořád při chuti a takhle veliké vejce je pro ně mimořádná lahůdka,“ doplňuje Gabriela Linhart.

Hyeny jsou ovšem skromní strávníci, denně dostává každá jen lehce přes kilo masa. Kdo chce, může je pozvat na oběd!

Nejrůznější hračky nebo podněty, které zvířata motivují k projevům přirozeného chování, se nazývají enrichment. Ošetřovatelé s prvky enrichmentu pracují tak často, jak je to možné. Zvířata se v pohodlí a blahobytu zoologických zahrad mohou snadno začít nudit, což může vést i ke strádání. Enrichment může mít rozmanitou podobu. V mnoha případech je tím nejlepším enrichmentem soužití s dalšími zvířaty vlastního či jiného druhu. To platí třeba o hrách mladých hrochů s voduškami. Enrichment je také rozmanité předkládání potravy na různá místa a různým způsobem – například formou okusu na řezaných větvích, nebo právě zpestřování něčím neobvyklým. Jednou z možností enrichmentu jsou také nejrůznější hračky. Některé z nich, například kapsáře a hamaky z hasičských hadic, jsou i v safari parku úplně běžné.

Fotogalerie

O zvířeti