Lví trojčata jsou ve smečce. Nejvíc je baví hry s dospívajícím Kitem a objevování výběhu


4.11.2020
Lví samice Tumaini, Tayri a Thuraia se již staly právoplatnými členy největší lví smečky v Česku. Váhou už se blíží ke 20 kilogramům a rády si hrají s rok a půl starým Kitem i otcem Bartem.
Tři lvice, narozené v safari parku v červenci, se konečně mohly spojit se zbytkem smečky. Dosud žily s matkou Khalilou v sousedství rodiny, oddělené kvůli bezpečí vždy nějakou bariérou. „Spojování proběhlo po částech uvnitř pavilonu. Nejdříve jsme k mláďatům a matce pustili samce Barta. Když bylo jasné, že je vše úplně bez problému, nechali jsme ke skupině připojit i dorůstajícího samce Kita a druhou dospělou samici Tessy,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

V tu chvíli vzniklo mírné napětí. „Khalila se ale ukázala být opravdu zkušenou matkou a Tessy i zvědavého Kita rychle usměrnila. Pak už byl naprostý klid, který trvá dodnes,“ pokračuje Gabriela Linhart.
Ještě ten den tedy ošetřovatelé mohli smečku vypustit na venkovní dvorky a následně i do obrovského výběhu Lvího safari.

„Trojice malých lvic byla od začátku fascinovaná oběma samci. Hrály si s jejich hřívou a stále je provokovaly ke hrám, výběh to na chvíli změnil a věnovaly se jen poznávání nového území,“ usmívá se zooložka. Ve společnosti smečky se teď v pěkném počasí vypravují malé lvice do výběhu každý den. „Milují každý pařez a kmen, prozkoumávají každý kámen a drn, na který narazí. Je vidět, že si pobyt v obrovském přírodním výběhu užívají.,“ doplňuje Gabriela Linhart.

Stále se také prohlubují vztahy ve smečce a povaha jejích členů. Potvrzuje se i výsostné postavení, které lvíčata ve fungujících skupinách mají. „Bart coby otec vydrží úplně vše. Trpělivě snáší, že mu trojice lvíčat šplhá po hlavě nebo ho tahá za ocas a jen klidně leží,“ směje se Gabriela Linhart. To pozice Kita je trochu odlišná. „Zpočátku vnímal své mladší sestry jako hračky a Khalila ho musela hlídat. Teď se ale situace obrací. Trojice lvic získává na síle a postupně tak trochu přebírá velení. A docela brzy se tou hračkou k pranicím a honičkám stane spíše on sám, protože tři rychle rostoucí lvice ho brzy snadno přemůžou,“ předpovídá zooložka.

Lví safari je v zimě zavřené. Když je safari park otevřen, mohou návštěvníci lví smečku pozorovat z pěší části areálu, a to jednak přes velká okna do pavilonu, jednak na dvorcích i velkém výběhu. Nahlížet se do něj dá zejména z dřevěného hradu v přímém sousedství expozice.

Fotogalerie

O zvířeti