„Matka Banu sice rodila poprvé, ale péči o potomky zvládla skvěle," popisuje zooložka Gabriela Linhart a přidává, že mimořádně geneticky cenný je otec mláďat, sedmiletý samec Arkhyz. „Získali jsme ho v roce 2017 z ruského Soči. Je nepříbuzný ostatním levhartům perským v Evropě, jeho mláďata jsou tedy pro chov velkým příslibem do budoucna.“
Malí levharti dostali jména Aladin a Afrin. „Do safari parku se vždycky moc těšíme a jsme rádi, že jsme se sem letos mohli – po nucené covidové přestávce – vrátit,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. Právě Nadace se safari parkem dlouhodobě spolupracuje na záchraně nosorožců bílých severních, nejohroženějších savců planety, kterých na světě zbývají poslední dva zástupci.
Jejich přežití závisí na pokročilých metodách umělého oplodnění a i v letošním roce tým koordinovaný Safari Parkem Dvůr Králové dosáhl významných úspěchů. Kromě produkce dalších embryí z vajíček samice Fatu jde hlavně o vytvoření primordiálních zárodečných buněk nosorožců bílých severních v laboratoři, jež je dílem spolupracovníků safari parku na univerzitě v japonské Ósace.
„Mimořádný pokrok v záchraně nosorožců bílých severních, kterého se nám v posledních letech povedlo dosáhnout, by byl jen obtížně představitelný bez podpory Nadace ČEZ. Její představitelé nám věřili už v dobách, kdy naše plány na záchranu nosorožců bílých severních mnoha jiným připadaly velmi vzdálené či téměř neuskutečnitelné. Důvěry nadace si velmi vážíme a věříme, že se i v následujících letech dokážeme odvděčit dalšími úspěchy v záchraně nosorožců,“ uzavírá Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.