Nejdelší transport zvířat ze Safari Parku Dvůr Králové: Psi hyenoví míří do Sydney


11.7.2019
Ve čtvrtek 11. června ráno vyrazili z dvorského safari parku čtyři samci psů hyenových na svou cestu do australské zoo v Sydney. Jedná se o dosud nejdelší transport zvířat ze Dvora Králové do jiné zoologické zahrady. Čtveřice psů urazí ze Dvora Králové do Austrálie 16 700 km.

„Ze Dvora Králové je na letiště převážejí naši pracovníci. Poté psí skupinu čeká přibližně 29 hodin trvající přesun z Prahy do Sydney s mezipřistáním v Dauhá. Na letišti v Kataru stráví před dalším letem téměř celou noc,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Psi nebyli před cestou ani uspáni, ani sedováni.

Pro převoz byly zhotoveny nové přepravní bedny tak, aby maximálně vyhovovaly zvířatům a zároveň splňovaly předpisy přepravní společnosti. Krmení ale do nich na cestu dostávat nebudou. „Než vyrazili, dostali ještě v zahradě poslední dávku masa, další je čeká až v Austrálii. Během mezipřistání budou zvířata pouze napájena,“ doplňuje zooložka.

Dvorský safari park patří v chovu psů hyenových mezi světovou špičku. „Od sedmdesátých let minulého století se u nás do dospělosti podařilo odchovat více než 150 mláďat. Navíc jsme v Česku a na Slovensku jediná zahrada, kde můžou lidé psy hyenové vidět,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

V roce 2016 vznikla ve Dvoře Králové nová smečka spojením samice Fiony dovezené z Itálie a dvou bratrů dopravených ze zoo ve Francii. "Ta zvířata si mimořádně sedla, což potvrzují i každoroční početné vrhy štěňat. Během tří let se tak smečka rozrostla dohromady o 24 mláďat", popisuje Gabriela Linhart.

Díky pravidelným odchovům musí safari park hledat pro tyto kriticky ohrožené africké šelmy nová působiště. Čtyři samci narození na začátku roku 2018 tak najdou domov v nově připravované expozici pro psy hyenové v Taronga Zoo v Sydney.

Fotogalerie

O zvířeti