Rekordní hejno čápů postupně odlétá ze safari parku. Ptáci míří do Afriky i Izraele


15.9.2021
Až pětadvacet čápů obývalo v jedinou chvíli expozici žiraf síťovaných v Safari Parku Dvůr Králové. Ptáci se sem slétli z mnoha koutů země.

Kroužky na nohách prozradily původ většiny z nebývale velkého hejna, které v posledních týdnech pobývalo ve výběhu žiraf síťovaných v safari parku. A přinesly řadu překvapení. Pravděpodobně za potravou se do Podkrkonoší sletěli čápi z velmi širokého okolí.

„V jednu dobu jsme napočítali neuvěřitelných pětadvacet čápů. To je skoro dvounásobek, než je obvyklé maximum,“ vysvětluje netradiční situaci zoolog Michal Podhrázský. On a jeho kolegové se snažili trpělivě zjišťovat o nebývalém sněmu co nejvíc. „Ornitologové řadu mláďat na hnízdech pečlivě značí, díky čemuž máme nyní velmi zajímavé informace,“ doplňuje chovatel ptáků Michal Staněk, který většinu kroužků přečetl.  

Například řada zvířat přiletěla z relativně velké dálky. „Nejde o malé zálety. Dvě mláďata, vylíhlá letos na jednom hnízdě, přiletěla ze středočeského Dolního Bousova. Poprvé se tu objevili 9. srpna a zatím setrvávají,“ popisuje zoolog. Další návštěvník je z Pardubicka. „Také on využil bohatou nabídku krmení. Dorazil z Bukové,“ doplňuje Michal Staněk.

Neobvyklému shromáždění podle odborníků nahrává i poměrně silná hnízdní sezona. „Čápy ve Dvoře a okolí sledujeme dlouhodobě. Letošek bohaté úrodě mláďat nahrával. Jen tady poblíž jsme napočítali 18 vyvedených mláďat na šesti hnízdech,“ vypočítává Michal Staněk, který organizoval kroužkování.

Sněm víc než dvaceti ptáků zoologové využili k neobvyklému pokusu. „Dovezli jsme dvě mladá zvířata z partnerské Zoo Hluboká. Ta nebyla v loňském roce na podzim ve stoprocentní kondici a odletět na zimoviště se jim nepovedlo. My věříme, že se nyní po úplném zotavení mohla připojit k místním a odletět do Afriky či Izraele,“ věří zoolog Michal Podhrázský, který vede ptačí sekci v safari parku. Pokud se mladí čápi rozhodnou v Pokrkonoší zůstat, nebude to problém. „V areálu žije samice zvaná Zbojnice. Ta zůstává ve Dvoře a okolí i přes zimu a nováčkům případně pomůže naučit se vše nutné, aby zimu v Česku zvládli i oni.“

Část ptáků už Česko v rámci tahu opustila. „A díky kroužkům získáváme i smutné, i když opět důležité zprávy. Jedno z dvorských mláďat vylíhlé v roce 2019 například uhynulo letos v srpnu ve středním Rumunsku po zásahu elektrickým proudem,“ dodává Michal Podhrázský.

 

O zvířeti