Šest kvakošů zamířilo do přírody. Zoologové chtějí sledovat jejich migraci


12.5.2021
Mláďata kvakoše nočního odchovaná v průchozí voliéře safari parku vypustili zoologové v jižních Čechách. Obohatila tam populace tohoto kosmopolitního ptáka. Zoologové chtějí sledovat, kam kvakoši létají na zimu a lépe je chránit.

Šest vzrostlých mláďat kvakoše nočního opustilo v průběhu dubna safari park. "Již jsou nezávislí na rodičích, a tak pro ně nastal čas odpojit se od nich. Jako už několikátým rokem jsme všechny naše odchované kvakoše poslali do jižních Čech, kde je kolegové ze Zoo Ohrada vypustili do volné přírody," popisuje zoolog safari parku Michal Podhrázský. K dvorským kvakošům se připojila i ptáčata z jihočeské zoo. Před vypuštěním je zoologové vybavili barevnými kroužky Národního muzea, aby je dokázali později identifikovat.

"Bohužel, zpětná vazba tohoto značení je velmi špatná. Hledáme proto možnosti vybavit ptáky vysílačkami, abychom mohli jejich tah sledovat přesně a zjistit, co se s nimi děje," vysvětluje Michal Podhrázský. Odečíst kroužky v dalších sezónách se totiž daří jen u mizivého množství kvakošů. Staré buď ztrácejí, případně hynou neznámo kde. Právě vysílačky by mohly pomoci k tomu, aby vědci lokalizovali místa, kde ptákům hrozí největší nebezpečí.

Cena jedné vysílačky je kolem 20 tisíc korun. Vědci ze safari parku i Zoo Ohrada nyní hledají sponzory, kteří by s projektem pomohli.

Kvakoši na své cestě do zimovišť mohou potkávat obrovské množství nástrah. Díky některým výzkumům je známé, že zimu tráví například v Mali či Kuvajtu. "Prokázalo se, že Saharu tento relativně drobný pták přeletí za necelé dva dny, to ukazuje jeho obdivuhodné fyzické schopnosti," upozorňuje Michal Podhrázský. Jinou možnost ovšem kvakoši nemají. Ačkoli chladné počasí pro ně není velký problém, v Česku by během zimy nenašli dost potravy. Vydávají se tak tam, kde je šance přežít lepší. S šířením člověka a jeho činnosti ovšem stále přibývá hrozeb, které musejí ptáci překonávat.

"Do současnosti se s jistotou nepovedlo prokázat, že by se některé z mláďat na jih Čech vrátilo. Může to být tím, že cestou zpět míří někam zcela jinam. Aby jejich ochrana dávala smysl, musíme to zjistit a pokusit se podniknout takové kroky, které volně žijící populace ochrání," říká zoolog.

Podpořit projekt na ochranu kvakošů nočních můžete i příspěvkem na konto Wildlife.

Kvakoš noční je drobná volavka. Česko patří k jeho nejsevernějším hnízdištím. Zimu tráví tito ptáci na řadě míst s příhodným klimatem. Migrační cesty nejsou zcela uspokojivě popsané, a tak není možná ani příliš efektivní ochrana. Safari park vypouští odchovaná mláďata každé jaro od roku 2016. Od té doby do přírody zamířilo 27 dvorských kvakošů.

Fotogalerie

O zvířeti