Světový den žiraf připomene tiché vymírání. Úspěšní řešitelé vědomostního kvízu se setkají se žirafami zblízka


19.6.2020
Safari Park Dvůr Králové si v sobotu připomene Mezinárodní den žiraf. Jeho cílem je upozornit na vážnou situaci, v níž se žirafy v divočině ocitly. Jejich početní stavy rychle klesají a některé poddruhy se dostaly na samotnou hranici vyhubení. Například žirafa Rothschildova je nově považována za kriticky ohroženou. Dvorský safari park u příležitosti mezinárodního dne mimo jiné změní jmenovkový systém u žiraf. Návštěvníci se mohou těšit na celou řadu akcí.

“Chováme třiadvacet žiraf. Od sedmdesátých let, kdy první žirafy do Dvora Králové přivezl přímo z Afriky tehdejší ředitel Josef Vágner, jsme dohromady odchovali už 267 mláďat. To z nás dělá nejvýznamnější chovatele na světě,” vysvětluje zoolog Luděk Čulík, proč právě dvorský safari park žirafy připomíná. V rámci tehdejšího Československa byl Dvůr Králové vůbec první, komu se povedlo odchovat žirafí mládě. Stalo se tak v roce 1972 a šlo o samce Pepíka.

Situace těchto ikonických zvířat v přírodě se od sedmdesátých let dramaticky změnila. Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to už bylo pouze kolem 95 tisíc. Za tento téměř 40% pokles, v některých oblastech dokonce pokles o 95 % mohou přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. “Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova, kterých chováme třináct, jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více šestnáct set ,” doplňuje Luděk Čulík. Až do roku 2015, kdy zoologové provedli velké sčítání divokých žiraf, navíc tato zvířata nebyla předmětem většího zájmu ochránců. Pro jejich rychlé mizení se proto následně vžilo označení tiché vymírání. Chov v péči člověka je tak v současnosti důležitější než kdy jindy.

“Také proto v současné době intenzivně hledáme nové chovné samce do stád žiraf Rothschildových i síťovaných. S koordinátorem evropského chovu jsme v úzkém kontaktu a věřím, že je vše na dobré cestě,” doplňuje Luděk Čulík. Stádo prvních jmenovaných navíc před pár týdny doplnila další chovná samice Imara ze Zoo Liberec.

Program Mezinárodního dne žiraf

V průběhu dne bude fungovat informační stánek plný informací o životě žiraf v lidské péči i v divočině. Návštěvníci se na něm dozví, jak rozlišit dvorské žirafy, co žerou nebo co tvoří výrůstky na jejich lebce. Zájemci budou moci soutěžit o setkání s žirafami opravdu zblízka. Na pokladnách a v informačním stánku u žiraf je možné si vyzvednout kvízový list o těchto přežvýkavcích, vyplnit ho a odevzdat do osudí u informačního stánku a doufat, že se na vás usměje štěstí. Odevzdání vyplněných dotazníků je nutné zvládnout před 12.00 a 15:00, kdy se konají dvě vyhlášení. Krátce poté šťastní výherci zamíří na návštěvu žiraf s odborníkem na jejich život a chov.

10:15                Povídání o nejbližších příbuzných žiraf okapi (u výběhu okapi)
11:00-16:00      Stánek s přírodninami a odborným výkladem (pod lávkou u žiraf)
13:30                Povídání o žirafách s ukázkou krmení (na lávce u žiraf)
12:00, 15:00     Vyhlášení vítězů kvízu o návštěvu žiraf

Fotogalerie

O zvířeti