Tomistomy opustily safari park. Kraken a Penelopa odcestovali do nového domova


11.10.2021
Kraken, jeden z největších krokodýlů v Evropě, dnes dopoledne opustil i se svou družkou Penelopou Safari Park Dvůr Králové a míří do polské zoologické zahrady v Lodži. Tomistomy úzkohlavé v Polsku získají výrazně větší prostor s větším množstvím vody, než měly doposud, a zvýší se jejich šance mít mláďata.

S přípravou na odvoz Krakena a Penelopy pracovníci Vodních světů začali již na jaře, kdy začali krokodýla přivykat na transportní bednu. Poslední fáze příprav začala minulý týden, kdy byla vybourána skla v teráriu, aby Kraken mohl vlézt do návštěvnických prostorů, kde je větší prostor pro manipulaci a byla zde připravena transportní bedna. „Museli jsme pracovat velmi rychle, plán byl navléknout Krakenovi smyčku  u kořene horní čelisti a následně ho zatáhnout do bedny. U Penelopy jsme smyčku přetáhli přes obě čelisti, protože je má tenké a chtěli jsme se vyvarovat zranění,“ říká zoolog Michal Podhrázský. Samotná akce nakládání tomistom trvala přibližně čtyřicet minut.

„Je důležité si uvědomit, že bedna Krakena vážila 250 kg a samotný Kraken vážil 477 kg. Nakládat nám pomohla technika, ale samotné dosouvání jsme provedli sami ručně, přitom nám výrazně pomohli kulturisté z posilovny ve Vrchlabí, kterým patří obrovské díky. Auto je vytápěné na minimálně 20 stupňů Celsia.“ Doplnil Michal Podhrázský.

Kraken s partnerkou Penelopou přišli do Dvora Králové před 31 lety. Za tu dobu Kraken enormně vyrostl a jeho současná expozice již neodpovídá ideálním podmínkám pro chov těchto zvířat. Kraken nyní měří okolo 5ti metrů (přesně se nám ho nepodařilo změřit). Po konzultacích s koordinátorem evropského chovu tomistom a na jeho přímé doporučení padla volba na zoologickou zahradu v polské Lodži, jejíž pavilon Orientarium otevře novou rozsáhlou expozici věnovanou právě tomistomám.

Místo tomistom úzkohlavých obydlí v expozici Vodních světů Safari Parku Dvůr Králové menší a kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí. Jedna samice již pobývá v zázemí. Expozice však nejdříve musí projít nezbytnými úpravami.

Proč Kraken a Penelopa opustili safari park? Přečtěte si důvody ZDE.

 

Fotogalerie