Úžasné jaro v safari parku. K vidění jsou šelmy, kopytníci i některá nová mláďata


15.4.2021
Navzdory zavřeným pavilonům, které zůstávají nepřístupné kvůli koronavirovým omezením, má safari park na jaře hodně co nabídnout. Ve Lvím safari je k vidění největší smečka lvů v Česku a své výběhy využívají zebry, šimpanzi, nosorožci či některé antilopy. Poprvé mají příznivci safari parku možnost vidět i mládě medojeda.

Překvapení a zvědavost nad návštěvníky, kteří se do areálu vrátili poo několika měsících, lákají zvířata safari parku blíže k vyhlídkám. Tak třeba psi hyenoví v Pavilonu šelem Joy Adamsonové si nenechají uniknout žádného pozorovatele a všechny přicházejí zvědavě prozkoumat.

Velmi živo je i v dalších výbězích šelmince: v jednom dovádí dvě rychle rostoucí mláďata servala, v dalším je výjimečně vidět i jeden z nejzajímavějších přírůstků posledních let. Malý medojed kapský se narodil na Štědrý den. Jde o první mládě tohoto druhu, které se ve Dvoře povedlo odchovat. I jinde na světě jsou odchovy těchto mohutných kunovitých šelem naprostou raritou. Podle dostupných informací se poslední světový odchov povedl v roce 2019!

Také zebry bezhřívé, k nimž se nyní dostanou návštěvníci o něco blíže než v průběhu letní sezony, se vydávají až k okraji příkopu, který jejich území dělí od návštěvnické cesty. Příchozí mají tak skvělou šanci pozorovat jediná dvě mláďata narozená ve světových zoo za poslední rok. Nezklame ani vedle žijící stádo buvolů kaferských, jediné v Česku.

A při procházce areálem se vyplatí vydat také do pěšího safari. Čekají tam nosorožci černí a bílí, včetně loňských nováčků - "černého" samce Embua z Anglie, který již využívá výběh spolu se samicemi, bílým Kusinim nebo mladou samičkou Gayou. Výběh hned vedle nich v průběhu chladné části roku využívá stádo domorodých watusi. Také v této skupině se přes zimu narodila mláďata.

Prostornou expozici mezi pěším safari a cesou pro auta již v pěkném počasí využívá stádo žiraf síťovaných, do kterého přibyl v půlce dubna nový samec.

Cestou zpět do klasické zoo určitě nevynechejte Pavilon goril - travnatý výběh se spoustou parkosů ke šplhání pravidelně využívá šestice dvorských šimpanzů, kteří se v průběhu pandemie stali ambasadory problémů zoologických zahrad na celém světě. A díky ŠimpanZoomu si je zamilovaly i tisíce lidí, kteří jejich videokonferenci se skupinami šimpanzů ze Zoo Brno a Zoo Hodonín sledovaly díky přenosu na YouTube. Nezřídka ven chodí i guerézy angolské s mláďaty nebo skupinka kočkodanů Campbelových a gorilák Tadao.

Jarní sluníčko si rádi užijí také oblíbení štětkouni afričtí, jeřábi laločnatí, buvolci nebo kudu. Prostornou expozici využívají i antilopy vrané nebo jediné gazely dama v evropských zoo. Ty přímo sousedí s největšími obyvateli zoo - slony savanovými. Zatímco Saly a Umbu už milovníci dvorského safari parku znají, novou sloní dámu Drumbo vidělo zatím jen nemnoho z nich. A trojice slonic tráví venku několik hodin denně.

Na dohled od slonů jsou okapi. Ewango a Quira jsou sice už na podkrkonošské klima dávno zvyklí, ale do výběhu vycházejí spíše v teple. Nenechte si je ujít. Milovníky elegantnce potěší i stádo bongů horských, od kterých stačí ujít pár kroků kolem voliéry výrů afrických ke karakalům, levhartovi ši hyenám a gepardům. Na posední dva jmenované druhy se přitom můžete dívat zcela nerušeně. Od lonského jara je od lidí oddělují jen vodní příkopy.

Pak zamiřte k Neumannově vile - tady můžete nakouknout do budoucnosti - roste tady totiž zbrusu nová část zoo zaměřená na faunu jihozápadní Afriky. Těšit se můžete i na zbrusu novou restauraci. A nedaleko odsud žijí i oblíbení orangutani a kočkodani bělonosí. Poznáte ještě jejich mládě z konce roku od rodičů?

Pokud vás vycházka zmůže, můžete se občerstvit ve výdejním okénku Kifaru u slonů a vychutnat si kávu při pohledu na kočkodany talapoiny nebo velké želvy. Zatím jsou v teple, ale do vnitřních ubikací vedou velká okna. Cestou ke lvům do nejvzdálenější části zahrady si ještě můžete koupit další dobroty v okénku restaurantu Kibo nebo stánku Kibo Ice.

Těšíme se na vás!

Fotogalerie