Vodní světy prokoukly. Nově ubytují i mimořádně vzácné krokodýly nebo tlamovce z jezera Malawi


22.5.2020
Tři nové nádrže o celkovém objemu přes 90 tisíc litrů vody představí v pavilonu Vodní světy život v řekách a jezerech Afriky. Stovky zvířat budou žít vedle sebe, a přece díky oddělenému systému filtrace v docela odlišném prostředí. Úpravami pro nové obyvatele prošla také některá terária v pavilonu.

Složitý úkol stál před akvaristy a teraristy Safari Parku Dvůr Králové. „Chtěli jsme představit život afrických jezer, řek a močálů v co největší pestrosti, ovšem živočichové z odlišných vodních biotopů mají také velmi specifické a odlišné nároky,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, který má na starosti ptáky, plazy, obojživelníky a ryby v safari parku. Odborníci se proto rozhodli vybudovat v rámci systému několik zcela oddělených oběhů, které svým obyvatelům zajistí ideální prostředí pro život. „S nadsázkou jsme v oblíbených Vodních světech vybudovali tři úplně nové světy,“ usmívá se.

Každá ze tří nových nádrží má objem kolem 30 tisíc litrů sladké vody. Hned po vstupu zaujme prostorné akvárium představující pestrý život jezera Malawi. V druhé se zabydlují krokodýli čelnatí. „V novém obrovském bazénu se zabydlují postupně. Nejdříve jsme vypustili nejmenší samičku, aby si zvykla a našla si místa k případnému úkrytu, posléze ji doplní další dva krokodýlové – pár,“ doplňuje Podhrázský. Třetí nádrž zatím obývají zajímavé africké ryby tlamouni nilští neboli tilapie, v budoucnu ovšem bude hostit mnohem větší nájemníky. „Čekáme na dvě samice mimořádně vzácných krokodýlů štítnatých. Bohužel omezení ke zpomalení šíření koronaviru zhatila naše plány a zatím jsme je nemohli dovézt,“ vysvětluje Podhrázský.

Zatímco oba druhy krokodýlů jsou vážně ohrožené a zoologické zahrady se pokouší o ustavení co nejstabilnější populace v péči člověka, úloha tilapií bude odlišná. „Tilapie představují druh, který se rychle šíří Afrikou i dalšími částmi světa a škodí. Pro svůj rychlý příbytek na váze a snadný chov jsou ale pro mnoho oblastí Afriky potenciálně zajímavým zdrojem masa – třeba i u nás jde o oblíbenou konzumní rybu. A také Češi v současnosti učí místní obyvatele, jak tilápie na maso správně chovat,“ vysvětluje expert na ryby a plazy Pavel Moucha, který stojí s Podhrázským za zoologickou koncepcí nových Vodních světů. Přizpůsobivost tilapií dokresluje i fakt, že v minulosti již rybáři chytili původně tropickou tilapii na udici dokonce i v českých vodách.

Konstrukce nových akvárií je převážně z betonu, ovšem brzy zmizí pod bujnou vegetací. Čelní panel, přes který život pod vodou budou sledovat návštěvníci, je z plastu. Měří na délku necelých osm metrů a je osm centimetrů silný. Každá nádrž má samostatnou filtraci, což umožní udržovat odlišnou kvalitu vody podle nároku chovanců v nádrži. Filtrační systém se skládá z mechanického pískového filtru, biologického filtru – bakterií, které rozkládají odpadní látky a UV filtru, který hubí patogeny i zelené řasy plovoucí ve vodě. Každá nádrž má také samostatný ohřev vody.

Výraznými úpravami prošel i zbytek pavilonu. Hned za vstupem z expozice Jedovatá Afrika přivítají návštěvníky prudce jedovaté kobry černé a varani nilští. Jejich příbytky dostaly nové skály i další vybavení.

Změnami prochází i poslední nádrž v pavilonu – do té se po příjezdu krokodýlů štítnatých nastěhují právě tilapie. Rekonstrukce Vodních světů vyšla na 15,9 milionu korun. 85 procent z nákladů se povedlo získat díky projektu Evropské unie „Z tropů do tropů na česko-polském pomezí“. Jeho cílem je zvýšení turistické atraktivity valbřišského a královéhradeckého regionu větším využitím přírodního bohatství. Součástí projektu je modernizace Safari Parku Dvůr Králové a Palmiarni Walbrzich i společná marketingová kampaň. Zbytek stavby financovaly safari park a stát.

Fotogalerie

O zvířeti