West Cape - kde se oceán setkává s pouští

Živočichy jihozápadní Afriky prezentuje safari park v prostředí člověkem osídlené krajiny. Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové. Návštěvníci mohou v průchozích voliérách pozorovat i hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy. Nový svět jihozápadní Afriky vyrostl na místech někdejšího brownfieldu a nese jméno West Cape, vycházející z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR.

Cesta začíná u správní budovy safari parku, secesní Vily La Rosa, a okolo velkého výběhu se stádem antilop vraných se stáčí kolem nové restaurace s africkými specialitami Steak House. Návštěvníky nejprve zavede do mokřadů se stovkami vodních ptáků jako právě hnízdících plameňáků růžových, pelikánů a nesytů afrických nebo čápů sedlatých. Řadu druhů nemohou lidé vidět nikde jinde v Česku. Budovy, které ukrývají provozní zázemí či zimní expozici plameňáků, respektují architektonický styl koloniálních dob Holandska i Německa.

Po opuštění průchozích voliér návšzěvník dojde až k velké otevřené expozici hyen skvrnitých se suchými kmeny mohutných stromů, umělými norami pro odpočinek i brouzdalištěm, kde se tyto mohutné šelmy mohou ochlazovat. Zpředu dělí lidi od hyen pouze vodní příkop s rákosím, zatímco zadní hranice výběhu se ztrácí za horizontem mohutného valu, takže výběh působí velmi přírodním a nekonečným dojmem.

Hlavní hit: Pikkewyn Baai, zátoka tučňáků

Právě v těchto místech již lidé vstupují do sezónně vysychajícího vádí řeky s mnoha omletými balvany, jezírky plnými obojživelníků a kaňonem porostlým vegetací přicházejí do Pikkewyn Baai, zátoky tučňáků.

Rozsáhlý průchozí výběh je domovem velké kolonie orožených tučňáků brýlových a připomíná pláž u namibijského města Lüderitz. V místech, kde se potkávají poušť s oceánem, žijí tučňáci v relativní harmonii s lidmi. I v safari parku proto najdete rezavý maják, jeřáb na překládku ryb a skladiště, a dokonce i několik lodí „zaparkovaných“ na oblázkové pláži. Na té jsou rozmístěné i hnízdní boudy pro tučňáky, ukryté podobně jako v divočině mezi velkými kameny.

Tučňáci mají k dispozici i vnitřní ubikaci s bazénky venku jsou ale po celý rok. Ptáci se ve Dvoře Králové dobře zabydleli a od prvního roku bylo možné sledovat snahy o rozmnožování.

Expozice je největším výběhem pro tučňáky v českých zahradách. Tučňáci bez obav vycházejí i na návštěvnickou cestu a často zkoumají obsah kočárků udivených příchozích.

Prosíme, psy nechte venku. Ačkoli tučňáky tu máte na dosah ruky, určitě se je nesnažte hladit. Mají velmi ostré zobáky!

Z West Capu k Vile La Rosa

Tady už West Cape volně přechází výběhem afrických domácích zvířat v dokončovanou růžovou pergolu a okrasnou zahradu s vodní kaskádou, které Vile La Rosa vracejí její někdejší honosný vzhled. Na dosah ruky máte největší stálou sbírku obrazů Zdeňka Buriana na světě i ojedinělý Svět koster. Najdete tu také nové odpočinkové zóny, přímo sousedící s oblíbenou Dětskou zoo. Věříme, že si toto místo brzy oblíbíte.