Sudán je v Keni. Dostalo se mu přijetí od vrcholných představitelů státu


30.3.2023
Nejslavnější nosorožec světa dorazil do Keni. Taxidermii posledního samce nosorožce bílého severního na planetě předal český velvyslanec keňské ministryni cestovního ruchu, divoké přírody a kulturního dědictví.

Symbol naděje i připomínka toho, jak špatně se lidé chovají k přírodě. Sudán, nejslavnější nosorožec světa, je zpět v Keni. Přímo v Nairobi jej předal za velkého zájmu médií Keni coby dar český velvyslanec v Nairobi Martin Klepetko. "Předání doprovázela ceremonie, které se zúčastnila paní ministryně a její čtyři náměstci i řada dalších významných hostů. Opakovaně byla oceněna role Česka a já sám vyzdvihl v projevu spolupráci safari parku s Keňany i mezinárodní úsilí o záchranu Sudánova druhu," popsal český velvyslanec v Nairobi Martin Klepetko.

Taxidermický preparát Sudána symbolicky předal 28. března 2023 v Národnímu muzeu Keni. Dar safari parku Keni přijali ministryně cestovního ruchu, divoké přírody a kulturního dědictví Peninah Malonza, ředitel Kenya Wildlife Service Erustus Kanga a ředitel Národního muzea Stanvas Ongalo. Samotný transport se uskutečnil pod záštitou místopředsedkyně Senátu ČR Jitky Seitlové.

Slavnostní předání taxidermie, vyhotovené českými odborníky, se těšilo velkému zájmu médií a odborné veřejnosti. Taxidermie Súdána, která bude součástí stálé expozice muzea, je nejen tragickou připomínkou jednoho z řady člověkem vyhubených živočišných druhů, ale i nadějí, že mezinárodní úsilí nakonec povede k jeho obnovení pomocí nejmodernějších vědeckých technologií.

Sudán uhynul 19. března 2018 v rezervaci Ol Pejeta. Tam byl ze Dvora Králové převezen spolu s dalšími severními bílými nosorožci v roce 2009 s cílem dát jim poslední šanci na přirozené rozmnožení. To se sice nepodařilo, naděje na přežití druhu ale žije dál. V Ol Pejetě nadále žijí dcera Sudána Nájin a Sudánova vnučka Fatu. Ta pravidelně poskytuje vědcům z konsilia BioRescue oocyty, z nichž experti laboratorně za užití spermatu uhynulých samců připravují embrya. Ta se následně budou vkládat do těl náhradních matek.

Vědcům se navíc podařilo vytvořit i primordiální zárodečné buňky, což dává pro záchranu druhu další naději.

Více o projektu, který laskavě podporuje řada jednotlivců i jeden z největších podporovatelů safari parku - Nadace ČEZ, lze najít ZDE.

 

Fotogalerie