Máme tři Bílé slony. Pavilon pro žirafy a odchovy leskoptve dlouhoocasé a zmije Nistcheiovy uspěly v konkurenci českých a slovenských zoo


19.5.2022
Safari park získal hned tři významné ceny za chovatelství a rozvoj areálu.

Hned tři Bílé slony získal safari park a jeho odborníci v rámci tradiční soutěže všech českých a slovenských zoologických zahrad.
Pořadatelské sdružení Česká zoo ocenilo prvním místem v kategorii Stavby nový pavilon pro žirafy síťované.
V průběhu léta nabízí návštěvníkům jedinečné zážitky – žirafy se do vnitřní expozice vracejí až pozdě odpoledne a lidé mají díky dlouhé otevírací době pavilonu šanci trávit i pozdní večer v jejich společnosti. Klidné večerní posezení mezi žirafami patří k nezapomenutelným zážitkům.

Mimořádný benefit přináší pavilon i pro návštěvníky zimního safari parku. Poprvé v historii chovu je totiž možné žirafy vidět i v době, kdy kvůli počasí nemohou do venkovních výběhů. Safari park je přitom nejúspěšnější chovatel těchto zvířat na světě. Vybudování pavilonu stálo 16 milionů korun a veřejnosti se otevřel už na sklonku roku 2019.

Druhým místem v kategorii Ptáci ocenila Česká zoo odchov leskoptví dlouhoocasých z léta 2021. Safari park je loni odchoval jako první zahrada na světě. K odchovu došlo v boudě přímo v průchozí hale Ptačího světa. Tam mohou lidé dospělé ptáky obdivovat dodnes.

Česko-slovenský prvoodchov zmijí Nitscheiových z loňské zimy získal třetí místo v kategorii Ostatní. Raritní odchov vzbudil pozornost zejména s ohledem na komplikovanost přípravy chovného zařízení i nastolení ideálních podmínek. Zmije Nitscheiovy jsou potravní specialisté – mláďatům předkládají chovatelé zejména malé žabky. Specifické jsou i tepelní nároky druhu. Ten totiž žije ve vysokých horách střední Afriky, a tak je chovné zařízení třeba klimatizovat na stálých 16-20 stupňů Celsia.
Zmije Nitscheiovy se od té doby povedlo rozmnožit opakovaně. To ukazuje na to, že se herpetologům safari parku povedlo zvládnout problematiku chovu tohoto náročného hada.

 

Fotogalerie

O zvířeti