Pozvánka na přání. Lidé chtějí na jídlo zvát nosorožce, servaly a kočkodany


3.6.2020
Kampaň Pozvi zvíře na oběd se rozšiřuje o nové osobnosti. Na základě žádostí uživatelů Facebooku se k desítce zvířat připojuje skupina dlouhonohých servalů s mláďaty, vzácně chovaní kočkodani bělonosí nebo pro dvorský safari park ikonický nosorožec černý. Ten patří k nejnáročnějším strávníkům.

"Nosorožci nejsou... Kam ten svět spěje," láteřil správce facebookové stránky Nosorožci v ČR Michal Peterka. On i zástupy dalších fanoušků těchto našich emblematických zvířat se nyní mohou radovat. Desítku druhů, které je možné v safari parku pozvat na oběd, doplňují tři nováčci: nosorožec černý, servalové a kočkodani bělonosí.

Nosorožec černý

Právě nosorožec černý patří mezi nejnáročnější strávníky safari parku. "V jeho jídelníčku se objevují vedle kvalitního sena a píce také větve listnatých stromů, sladový květ, pivovarské kvasnice nebo cukrovarské řízky," popisuje Dita Rindtová z oddělení výživy zvířat. Samozřejmostí je také několik kilo ovoce a zeleniny. Ve srovnání s větším nosorožcem bílým je nosorožec černý velký labužník. Díky špičatému a chápavému hornímu pysku si podává větvičky křovin a nižších stromů a rád si vybírá ty nejšťavnatější. Tomu se musí jídelníček v lidské péči přizpůsobit. Dvorský safari park patří k největším chovatelů nosorožců černých na světě. V uplynulém roce jsme zorganizovali největší transport nosorožců zpět do Afriky v dějinách a v současné době žije ve výbězích Dvora Králové 14 těchto úžasných obrů.
Pozvánky na jídlo přijímají všichni.

Serval

Druhými nováčky jsou dvorští servalové. Pár Roxana a Dogo právě odchovává svá první mláďata. V Podkrkonoší se servalí koťata narodila po dlouhých devíti letech. V přírodě jde o obávané lovce ptáků - jakmile kořist vyletí do vzduchu, serval po ní skočí a uchvátit ji dokáže i ve výšce víc než tří metrů nad zemí! Vedle ptáků si však často pochutnávají i na různých hlodavcích. Ty vystopuje díky obrovským uším, díky nimž zaslechne i ten nejjemnější šelest mezi stébly trávy. I na myši často útočí skokem a střemhlavým „přidupnutím“ předníma nohama k zemi. Potravu hledají brzy ráno nebo navečer, když okolní žár není tak velký.
Pozvánka na oběd je jistě potěší - oba se nají za celkem dvě stovky.

Kočkodan bělonosý

Skupinu nových osobností uzavírají kočkodani bělonosí. Tyto půvabné pralesní opice chovají v současnosti pouze tři zoo v Evropě. Jako jedni z mála se o potravu rozdělí - i když ne úplně vědomě. Kočkodani milují sladké, a tak není divu, že jakmile někde dozraje ovoce, seběhnou se na jeden strom celé rodinné klany a hodují. Právě při takové hostině často podstrojují i zvířatům, která by se jinak na stromy nedostala. Kočkodan často utrhne plod, nakousne ho a hned zahodí, takže se během podobné ovocné slavnosti hromadí pod stromy chutné odpadky. To si nikdy nenechají ujít třeba chocholatky nebo další obyvatelé pralesního podrostu.
Pozvete na oběd právě kočkodany?

Nebo si vyberete někoho dalšího?

Svou účtenkou za pozvání zvířete se určitě pochlubte na sociálních sítích! Budeme rádi, když připíšete #pozvizvirenaobed.

Děkujeme!

Fotogalerie

O zvířeti