Opatrně chytit, zkontrolovat zdravotní stav, odečíst čip a zastřihnout letky na křídlech. A rychle a opatrně o pár set metrů dál do nového domova. „Plameňáci jsou impozantní ptáci. Jejich dlouhé nohy jsou ale velmi křehké. Zlomenina by pro ně skoro jistě znamenala smrt, je proto třeba být rozhodný, rázný, ale velmi opatrný a zručný,“ vysvětluje zoolog Michal Podhrázský. Stěhování plameňáků byla proto jedna z nejnáročnějších akcí, kterou safari park v rámci roku zažil. Týmu ošetřovatelů zvládl přesun plameňáků v náručí velmi rychle. Celá akce trvala asi hodinu a půl. 14 ptáků během ní zamířilo do jiných českých zoo.
První okamžiky v novém trávili plameňáci ve vnitřní ubikaci, tam prožili i noc. „Chceme minimalizovat riziko, že si ve zmatení či poplašení v novém prostoru způsobí nějaké zranění,“ vysvětluje zoolog. Také samotné zastřižení letek je něco, co v safari parku není běžné a vede ke zvýšení bezpečnosti. „Bude lepší, když během přivykání nebudou zděšeně poletovat. Proto jsme jim letky zastřihli a nyní je zase necháme dorůst obdobně jako lidské vlasy,“ doplňuje Michal Podhrázský. V prostorné voliéře navíc vznikl speciální oddělený přivykací kout, který plameňáci budou v prvních dnech využívat. Ptáci do něj poprvé vykročili dnes ráno. Do velkého prostoru se vydají, až se hejno zcela zklidní. Teprve tehdy je také uvidí návštěvníci.
Voliéra se inspiruje zaplavovanou deltou řeky Okawango mrtvými kmeny starých stromů a rozesetými jezírky vody, kde bují život vodních ptáků. Návštěvníci tu budou plameňáky a jejich ptačí sousedy pozorovat zcela nerušeně, voliérou totiž vede lávka s pozorovatelnou, kterou od prostoru pro ptáky dělí jen nízké zábradlí. Voliéra má výměru 480 metrů a přímo k ní přiléhá i vnitřní expozice, která má podobu koloniálního domu s velkými okny – tudy bude možno plameňáky také pozorovat.
Stěhování neproběhlo v tuto dobu náhodou. Zoologové museli vyčkat na dobu, kdy co nejméně vyruší ptáky při výchově mláďat či hnízdění. Safari park patří k tradičním chovatelům tohoto druhu a každoročně tu přijde na svět až patnáct mláďat. Podle předpokladů nyní vlivem změny prostředí ptáci přinejmenším jednu hnízdní sezonu vynechají.
Projekt nové expozice plameňáků je součástí první etapy budování zcela nové části zahrady inspirovanou jihozápadem Afriky, ta se v budoucnu stane domovem také pro další druhy – již vbrzku vyrostou nové voliéry také pro pelikány, čápy sedlaté, volavky obrovské a další ptáky.
Významné změny se v listopadu dotkly také hejna vzácně chovaných plameňáků malých. Dva samci a osm samic ze Dvora zamířilo do Zlína. Tamní chovná skupina se tak rozrostla na 19 párů, v Podkrkonoší setrvává 15 samců. „Také u plameňáků malých jde hlavně o blaho zvířat. Odborníci věří, že se tak zvýší šance, aby měl tento zřídka množený druh mláďata.