Safari park oslaví Světový den okapi. Přispěje na jejich záchranu v Africe a své příznivce pozve do zavřeného areálu virtuálně


16.10.2020
Poprvé v historii bez návštěvníků si v neděli 18. října Safari Park Dvůr Králové připomene Světový den okapi. Dalším příspěvkem pro Okapi Conservation Project překoná hranici půl milionu korun věnovaných v průběhu několika posledních let na záchranu těchto půvabných zvířat v Africe a v pondělí pozve své příznivce na jedinečnou online návštěvu zázemí expozice okapi.

 

„I přes velmi komplikovanou finanční situaci kvůli uzavření safari parku v důsledku opatření proti nemoci Covid-19 jsme se rozhodli podpořit ochranu okapi ve volné přírodě i v letošním roce. Chráněná území v Africe čelí vážnému úbytku financí a na ochranu zvířat v jejich původním prostředí nesmíme – navzdory svým vlastním potížím – rezignovat,“ uvádí Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů safari parku.

 

Safari park podporuje – coby jediná zahrada v ČR a na Slovensku, která okapi chová - organizaci Okapi Conservation Project od roku 2016. Příspěvkem v letošním roce se celková podpora z ochranářského konta Wildlife, které safari park spravuje, přehoupne přes půl milionu korun.

 

Hlavním cílem Okapi Conservation Project je zastavit ničení tropických lesů Ituri v Demokratické republice Kongo, které jsou domovem nejen okapi, ale i dalších vzácných druhů, jako jsou pralesní sloni, pávi konžští nebo šimpanzi. Okapi Conservation Project pracuje v nesnadných podmínkách politicky nestabilního Konga už přes 30 let a je nejvýznamnější institucí, která volně žijící okapi chrání.

 

Dárkem pro fanoušky safari parku bude jedinečná online návštěva zázemí pavilonu okapi, která začne na instagramovém profilu safari parku v pondělí 19. října v 15 hodin. „Zázemí chovu okapi dosud příznivci safari parku nemohli vidět. Věříme proto, že pro ně bude tato návštěva symbolickým poděkováním za jejich podporu,“ doplňuje Jan Stejskal.

 

Příznivci okapi mohou podporovat chov okapi ve Dvoře Králové několika způsoby. Vedle tradiční adopce či DMS mají milovníci zvířat nově možnost pozvat jediné české okapi na oběd a uhradit jejich krmnou dávku na den. Informace o unikátním programu naleznou na adrese www.safaripark.cz/obed. Přispět je samozřejmě možné i na konto Wildlife, z něhož jsou financovány ochranářské aktivity přímo v Africe.

 

Okapi je pozoruhodný savec s mnoha přezdívkami jako africký jednorožec, duch pralesa či přízrak. Domovinou okapi je Demokratická republika Kongo. Odhady jejich počtu ve volné přírodě jsou značně nejisté, pohybují se v tisících, maximálně v několika desetitisících jedinců.  Podle odborníků však jejich počet ve volné přírodě stále klesá. Ve Dvoře Králové obývají okapi pavilon vybudovaný speciálně na jejich chov od roku 2004. V roce 2008 se chovnému páru samci Ahadi a samici Etaně narodilo první mládě v historii českých a slovenských zoo, sameček Ewango. O tři roky roky později přišla na svět samička Ebony. V průběhu let putovala kromě Ewanga všechna zvířata do jiných evropských zoo. K Ewangovi přibyla v roce 2017 mladá samice Qira a ošetřovatelé safari parku doufají, že se páru podaří rozmnožit.

Stejně jako jí blízké žirafy, i okapi se živí převážně okusem. Je velmi plachá, navíc je díky proužkům na nohách a nádherné hnědé srsti v deštných pralesech skvěle maskovaná. Navzdory své velikosti proto unikala okapi dlouho pozornosti „moderního“ světa, vědci ji popsali jako jednoho z posledních velkých savců až v roce 1901.

 

Fotogalerie

O zvířeti