Další krok: Nosorožci ze Dvora Králové byli ve Rwandě vypuštěni do větších výběhů


31.7.2019
Safari Park Dvůr Králové převezl na konci června pět kriticky ohrožených nosorožců černých do Rwandy, aby tak pomohl založit novou, geneticky rozmanitou populaci nosorožců v zemi. V uplynulých dnech byla celá pětice úspěšně vypuštěna do větších výběhů, v nichž je přirozená vegetace.

Nejdříve byl v pondělí vypuštěn samec Manny. „Už po chvíli se pustil do okusování místní vegetace,“ uvádí zoolog Jiří Hrubý, který na vypuštění zvířat dohlíží přímo ve Rwandě.

V úterý pak následovala samice Jasmína a i ta zvládla přechod do většího prostoru bez problémů. Dnes ráno pak byla vypuštěna zbylá trojice, tedy samice Jasiri a Olmoti a samec Mandela. „Tato trojice se po vypuštění držela spíš při sobě a prozkoumávala nový terén společně,“ doplňuje Jiří Hrubý.

Nosorožci byli po příjezdu umístěni v bomách, tedy ohradách z dřevěných kůlů. Ošetřovatelé jim tam přiváželi větve přímo ze savany, aby tak měli neustálý přístup k čerstvé stravě a zvykali si na rostliny, kterými se budou živit ve volné přírodě. Nyní jsou ve výbězích, které bezprostředně navazují na bomy a jejich oplocení je tvořeno kameny a elektrickými dráty. Bomy přitom zůstaly otevřené a zvířata se do nich mohou vracet podle libosti.

„Vypuštění nosorožců do větších výběhů, v nichž se však stále dají dobře pozorovat a kontrolovat, je nutnou fází aklimatizace. Zvířata zůstanou ve větších výbězích několik týdnů a podle toho, jak si zvyknou, budeme posuzovat jejich případné vypuštění do většího prostoru,“ říká Jan Stejskal, vedoucí zahraničních projektů Safari Parku Dvůr Králové.

Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo ze Safari Parku Dvůr Králové převezeno do národního parku Akagera ve Rwandě 23. a 24. června. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Nosorožce na cestu připravil a transport zorganizoval Safari Park Dvůr Králové ve spolupráci s patronkou přesunu Veronikou Vařekovou, rwandskou vládou, organizací African Parks a Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Tři nosorožce ze Safari Parku Dvůr Králové, jednoho z Flamingo Landu v Anglii a jednoho z Ree Park Safari v Dánsku vybral pro tento projekt Mark Pilgrim, koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě v rámci EAZA.
 

Fotogalerie