Jeden z pěti nosorožců převezených z Evropy do Rwandy uhynul


15.4.2020
Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), rwandská vláda a organizace African Parks s politováním oznamují, že jeden z pěti nosorožců, kteří byli navráceni do národního parku Akagera 24. června 2019, uhynul.
Manny, starší ze dvou převezených samců, jenž se narodil v Safari Parku Dvůr Králové, uhynul 10. února 2020. Na místě bylo vyloučeno, že by byl upytlačen. Na vině by mohla být porucha trávicího ústrojí, příčina úhynu však ještě nebyla stanovena. Více informací by měly přinést výsledky laboratorních testů, kvůli globálním omezením v důsledku pandemie onemocnění Covid-19 je však nepravděpodobné, že by výsledky mohly být známy v dohledné době.

Manny byl neustále sledován týmem specializovaných stopařů a na podporu aklimatizace v parku mu byl poskytován příkrm. Po náhlém zhoršení jeho zdravotního stavu a změně v příjmu potravy vedení parku celou situaci okamžitě konzultovalo s veterináři, samec ale bohužel uhynul dřív než mohlo dojít k veterinární intervenci. Ostatní čtyři nosorožci jsou nadále monitorováni a podle odborníků v parku jsou v pořádku.

Transporty zvířat jsou základním nástrojem, jak pomoci ohroženým druhům ve volné přírodě, bohužel se sebou ale nesou určitou míru rizika, protože zvířata se musejí adaptovat na nové podmínky v novém prostředí. Aby byla zajištěna co nejlepší prosperita zvířat, tým zkušených veterinářů, ošetřovatelů, odborníků na přesuny a vedení parku se snažil připravit veškerá možná opatření jak pro samotný přesun, tak pro následnou aklimatizaci v parku, a to v souladu s pravidly Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) pro reintrodukce a ochranářské translokace. Navzdory Mannyho úhynu zůstává skupina nosorožců převezená z Evropy důležitým příspěvkem k založení udržitelné a zabezpečené populace nosorožců v národním parku Akagera.

Další informace budou poskytnuty, až budou známy závěry histopatologického vyšetření.