„Za vymíráním ohrožených druhů zvířat stojí zejména ztráta území, kde tato zvířata žijí nebo jím migrují. Tyto oblasti ustupují tlaku neustále se rozrůstající lidské populace, a tak často dochází ke konfliktu mezi zvířaty a lidmi, na který bohužel doplácejí obě strany,“ říká Markéta Grúňová, jež má ve dvorském safari parku na starosti vzdělávání a vedla tým, který ve Rwandě pracoval.
„Během šesti týdnů strávených ve Rwandě se nám podařilo vytvořit vzdělávací program, který zahrnuje práci s dětmi jak ve škole, tak přímo v národním parku, vypracovat vzdělávací materiály, vybavit vzdělávací centrum a zaškolit pracovníky parku. Plánujeme, že by letos mělo programy projít okolo 1800 dětí,“ popisuje Markéta Grúňová.
Způsob, jak efektivně vzdělávat místní děti i dospělé, byl jedním z témat diskutovaných už při přípravách transportu nosorožců. „Vedení parku Akagera si uvědomuje, že je třeba co nejvíce pracovat s komunitami žijícími v jeho okolí tak, aby toto místo vnímaly jako přidanou hodnotu, nikoli jako překážku jejich zemědělských a pasteveckých aktivit. To je hlavním klíčem k tomu, jak zajistit zvířatům v parku větší bezpečí,“ říká Markéta Grúňová.
V přírodě jsou nosorožci černí s populací čítající okolo 5500 zvířat kriticky ohroženým druhem. „V 70. letech minulého století se po akagerských savanách prohánělo okolo 50 nosorožců černých. Do roku 2007 byli však všichni vyhubeni. O deset let později se novému vedení parku podařilo získat 18 nosorožců z Jihoafrické republiky a letos tam dopravíme dalších pět,“ přidává Jan Stejskal, vedoucí mezinárodních projektů dvorského safari parku.