V Safari Parku Dvůr Králové popřáli šťastnou cestu nosorožcům a oficiálně představili nový most v safari


1.5.2019
Ve středu 1. května se v safari parku návštěvníci společně s hercem Ondřejem Vetchým a boxerem Ondřejem Pálou rozloučili s pěti nosorožci černými, kteří se v druhé polovině června vydají ze Dvora Králové do Afriky. Novým domovem se jim stane národní park Akagera ve Rwandě, kde by měli založit novou populaci. Rozloučení předcházelo oficiální představení nového mostu v safari za přítomnosti hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána.

Nový most v safari postavený v africkém stylu a měřící 150 metrů se stal nejvyšší investicí v safari parku za posledních deset let. Stavba, jejíž cena se vyšplhala k 27 milionům korun, byla z většiny financována zřizovatelem safari parku Královéhradeckým krajem. Pásku společně s dalšími zástupci kraje a města přestřihl hejtman Jiří Štěpán. 

„Most nejenže svým vzhledem výborně zapadá do prostředí Afrického safari, ale je to zároveň důkaz silného partnerství a vazby mezi krajem a Safari Parkem Dvůr Králové. Jsem velmi rád, že jsme jako zřizovatel mohli se stavbou mostu pomoct,“ říká Jiří Štěpán.

O dvě hodiny později proběhlo loučení s nosorožci u výběhu nosorožců černých, který obývá samice Jasmína. Ta se ke konci června bude společně s dalšími čtyřmi zvířaty účastnit největšího převozu nosorožců z Evropy do Afriky.

"Jasmínu společně s druhou samicí Evou, se kterou chodí pravidelně ven, jsme před devíti lety pojmenovávali společně s Květou Fialovou. Tehdy však ještě nikdo netušil, že právě ji vyberou pro tento skvělý projekt. Přeji jí na její dlouhé pouti ke svobodě jenom to nejlepší,“ pronesl herec Ondřej Vetchý. Dalšímu z pěti nosorožců, samci Mannymu, vybíral kdysi jméno boxer Ondřej Pála. Ani on na středečním rozloučení nechyběl.

Pětice najde nový domov ve rwandském národním parku Akagera, kde byli poslední nosorožci spatřeni v roce 2007. "S novým vedením se však situace v parku výrazně zlepšila, byla zpřísněna bezpečnostní opatření a byly vytvořeny speciální proti pytlácké jednotky. Díky tomu se do Akagery mohli první nosorožci vrátit před dvěma lety, kdy tam byla převezena skupina z Jihoafrické republiky. Letos tam my pošleme druhé stádo, které však bude žít zatím odděleně v jiné části parku,“ popisuje ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Všech pět nosorožců, z nichž tři jsou z dvorského chovu a dva z dalších evropských zoo, se na cestu připravuje pohromadě ve Dvoře Králové. Návštěvníci budou moct do odjezdu vídat venku samici Jasmínu a samce Mannyho. Zbylí tři chodí do výběhů v zázemí zahrady.
 

Fotogalerie