Nově objevený druh zlatohlávka, stříbrné mládě dahome a marabu v hnízdě volavek – to jsou novinky v dvorském safari parku


2.3.2020
V expozici hmyzu v Safari Parku Dvůr Králové mohou návštěvníci spatřit donedávna neznámý druh afrického zlatohlávka. Za jeho objevením stojí tým českých vědců z Karlovy Univerzity, kteří brouka poprvé pozorovali na podzim roku 2018 v Somálsku. Mezi dalšími přírůstky safari parku jsou mláďata pelikánů či čápů marabu, několika druhů antilop a neobvykle zbarvené mládě skotu dahome. Březí je rovněž samice hrabáče kapského.

Nově popsaný zlatohlávek dostal latinský název Pachnoda Iskuulka, který odkazuje na skutečnost, že byl objeven u školy. Jedná se o středně velký, pestře zbarvený druh, který je endemitem malé oblasti v Somálsku, kde byl objeven. Brouky převezené do Prahy na univerzitu se vědcům podařilo rozmnožit. Na začátku tohoto roku bylo několik dospělců poskytnuto do expozice hmyzu v Safari Parku Dvůr Králové, aby zde vytvořili tzv. záložní populaci.

„Dovezení brouci u nás zatím dobře prospívají a je velká šance, že se brzy rozmnoží. Zajímavostí jsou jejich potravní preference. Zatímco ostatní druhy zlatohlávků v expozici krmíme nejčastěji banánem, zlatohlávci Pachnoda Iskuulka dávají přednost kouskům jablek a okurky,“ říká ošetřovatel hmyzu Miroslav Pochylý.

V uplynulých týdnech přibylo hned několik nových druhů rovněž do expozice Tropický les a Madagaskar. Z odchovny sem byly přemístěny kachnice africké a kachničky pestré. Nově zde mohou návštěvníci pozorovat také tři páry vzácných husiček krátkoocasých. Ty jsou jako ostatní vrubozobí ptáci zdatnými potápěči, pod vodou vydrží až půl minuty. V celé Evropě je v současnosti chováno jen 40 jedinců, z toho 8 v královédvorském safari parku.

Od prosince se postupně líhnou mláďata pelikánů. V některých dnech je mohou návštěvníci vidět v odchovně v expozici Madagaskar. V polovině února se pak vylíhlo již druhé letošní mládě afrického čápa marabu. „Dospělí marabu bohužel nechtějí o ptáčata pečovat. Stejně jako v loňském roce se ale podařilo, že se o první z mláďat jako pěstouni starají volavky obrovské. Druhé mládě je na umělém odchovu s minimálním zásahem lidí. Je umístěno v sousedním boxu vedle rodičů, aby s nimi zůstalo co nejvíce v kontaktu,“ říká zoolog Michal Podhrázský.

Každým dnem se rozrůstají i stáda kopytníků. V uplynulých dvou měsících přišla na svět mláďata sitatungy, antilopy losí, kudu malého, antilopy koňské, pakoně běloocasého a mnoha dalších druhů. V polovině února se narodilo letošní první mláděte nejmenšího afrického plemene skotu – tura domácího dahome. „Celkem se v našem safari parku narodilo již 25 dahome a většina z nich byla černá. Nově narozená samička je teprve pátým stříbrným mládětem,“ říká zoolog Luděk Čulík.

Chovná skupina dikobrazů se od začátku roku rozrostla celkem o tři mláďata, jedno v lednu a dikobrazí dvojčata v únoru. Veterinární prohlídka potvrdila, že všichni nově narození dikobrazi jsou samečci. Návštěvníci je budou moci poprvé spatřit na začátku hlavní sezóny, kdy se celá skupina čítající 12 jedinců přesune do letního výběhu.

V chovu dikobrazů patří Safari Park Dvůr Králové k evropské špičce. Každoročně se tady daří odchovat několik mláďat, která jsou předávána do chovu dalším evropským zoologickým zahradám.

Dobré zprávy přicházejí i z chovu hrabáčů kapských. Sonografické vyšetření potvrdilo, že samice Skyla je znovu březí. „Samce jsme k samici připouštěli v srpnu minulého roku. Podle předchozích zkušeností očekáváme, že mládě by se mělo narodit po osmiměsíční březosti, tedy v dubnu,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Hrabáči kapští, ale také damani skalní a mangusty trpasličí se navíc mohou těšit na nový společný venkovní výběh, který by měl být pro ně připraven na letošní léto.

Fotogalerie

O zvířeti