„Končící rok uzavíráme se smíšenými pocity. Máme obrovskou radost ze zcela mimořádné podpory lidí i řady jedinečných odchovů. Na druhou stranu víme, že pokud by nebylo nucených uzavření, byl by to rok ještě mnohem úspěšnější,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Zmíněné uzávěry způsobily safari parku přímou škodu ve výši přes 30 milionů korun. „Část se ovšem podařilo zacelit díky podpoře Královéhradeckého kraje ve výši přes 13 milionů korun i štědrosti našich příznivců. Jen prostřednictvím úspěšné kampaně Pozvi zvíře na oběd poslali na krmení zvířat takřka dva miliony korun,“ doplňuje Přemysl Rabas.
Bezprecedentní byla sezona i z pohledu návštěvnosti. V letních měsících přišly dva významné rekordy. Jen v průběhu července zavítalo do „české Afriky“ 152 tisíc lidí, nejvíc v historii. 5. srpen zase zaznamenal denní rekord v rámci přesného měření: africkou faunu přišlo obdivovat přes 9 700 lidí. Úspěšný trend přitom pokračoval v i v zimě. „Opravili jsme tři pavilony a lákadlem je i rok otevřený pavilon pro žirafy sítované. Prosinec sliboval krásná čísla, protože lidé už vědí, že i v zimě máme hodně co nabídnout,“ dodává Přemysl Rabas. Počítadla se zastavila na 450 722 návštěvnících, což znamená pokles asi o 90 tisíc lidí ve srovnání s rokem 2019. Cestovatelé z celého světa navíc safari park zařadili mezo 10 procent nejlepších atrakcí planety.
Stovky mimořádných mláďat
Rok byl úspěšný i po stránce chovatelské. K 30. listopadu se narodilo či vylíhlo cekem 630 mláďat a velmi silný je i končící prosinec. Půjde tedy o jeden z nejúspěšnějších roků za poslední dekádu. Řada přírůstků potvrzuje pozici safari parku ve světové chovatelské špičce. Po 15 letech se povedlo odchovat mládě náročného hrošíka liberijského. Malého samce ovšem mohli návštěvníci kvůli koronavirovým omezením obdivovat jen necelých 14 dnů, než se areál znovu uzavřel. Senzační byl i český prvoodchov vzácné antilopky chocholatky červené, jediná dvě mláďata vážně ohrožené zebry bezhřívé narozená ve světových zoo či jediné mládě kočkodana bělonosého mimo Afriku. Pozornost přitáhly i první želva paprsčitá ve Dvoře, která se navíc vylíhla po zcela přirozené inkubaci přímo v expozici, český prvoodchov volavek západních, zatím osm pelikánů nebo tři mláďata hadilova písaře.
Na svět přišla i trojčata lva berberského, hned dva vrhy koťat porodila samice servala a na Štědrý den se narodil medojed. Věříme, že tento velmi náročný odchov vyjde a mládě se představí v příštím roce. Přímo ve velkém letním jezeře se narodil malý hroch obojživelný a desítky mláďat měly i tradiční dvorské antilopy. Mezi nimi vynikla například tři mláďata choulostivých gazel Thomsonových, s jejichž odchovem museli samicím pomoci ošetřovatelé.
A velká lákadla nabídly i příchody nových zvířat, například krokodýla štítnatého, africké slonice či nových chovných samců nosorožců dvourohých a tuponosých. Právě druhý jmenovaný v Německu, odkud přišel, způsobil velký rozruch, když bez velkých problémů několikrát otočil auto své ošetřovatelky a v podstatě ho zdemoloval.
V roce 2021 oslaví safari park 75 let od založení. Návštěvníky čeká řada novinek, mimo jiné zrekonstruovaný pavilon hrošíků a letní expozice hrochů či most do safari, ale také zcela nová část areálu. „Do nového roku vstoupíme ve skvělé formě. Doufám, že se nebude opakovat kritická situace z toho končícího. Rád bych tímto všem našim příznivcům poděkoval a pozval je do safari parku. Těšíme se na vás,“ uzavírá Přemysl Rabas.