V roce 2002 vyvezla ZOO Dvůr Králové dvě antilopy vrané (Hippotragus niger) do Jihoafrické republiky. Ačkoli jsou tyto antilopy ještě relativně početné – podle odhadu IUCN jich žije ve volné přírodě asi 75 000 – na velkých rozlohách svého původního výskytu byly vyhubeny. Například v oblasti Krugerova národního praku v Jihoafrické republice jich ve 40. letech žilo asi 36 000, zatímco dnes je jich v tomto chráněném území méně než 200.
Společnost Back to Africa společně s oficiální správou jihoafrických národních parků proto zorganizovala projekt, v jehož rámci bylo do speciálního chovného zařízení Graspan nedaleko Kimberley přivezeno deset zvířat z evropských zoo – čtyři z Blijdorp Zoo v Rotterdam v únoru 2002, v květnu pak pár ze ZOO Dvůr Králové a v červnu 2003 ještě čtveřice zvířat z anglické zoo Marwell.
Zvířata se dobře množila, bohužel až na samici ze Dvora, která se ukázala být sterilní. Čtveřice nově narozených samců byla později vypuštěna do národního parku Mapungubwe na severu JAR u hranic s Botswanou, všichni opatřeni GPS vysílačkami. Tři ze čtyř zvířat byla během šesti měsíců zabita levharty (GPS se všemi daty byly získány zpět), poslední zvíře překročilo řeku Limpopo a odešlo do Botswany.
Po čase však došlo ke zrušení národního parku Vaalbos, k němuž zařízení Graspan patřilo, proto byly všechny antilopy vrané z tohoto chovného zařízení v roce 2007 přesunuty do nově založeného národního parku Mokala, který je rovněž poblíž Kimberley. Populace rychle narůstala a v roce 2010 byly antilopy vypuštěny z oploceného výběhu do širší oblasti parku (který je také oplocen), kde dnes úspěšně žije velké stádo antilop vraných.