Rok černých nosorožců v Africe: Jasiri a Mandela se zcela osamostatnili a žijí divoce. Na dobré cestě jsou i Olmoti a Jasmína


24.6.2020
Dnes je to jeden rok od chvíle, kdy pět nosorožců černých z evropských zoologických zahrad doputovalo do Rwandy jako výsledek ojedinělé spolupráce mezi Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA), vládní organizace Rwanda Development Board (RDB) a nevládní organizace African Parks (AP), aby pomohli založit novou, geneticky různorodou populaci nosorožců v zemi. Celý konvoj vyrazil ze Safari Parku Dvůr Králové 23. června 2019 a odpoledne následujícího dne dojel do národního parku Akagera. Už samotná cesta byla pro zvířata náročná, skutečná změna ale příjezdem do Afriky teprve začala.

Nejdelší cestu k úplně divokému životu udělala dvě nejmladší zvířata z celé skupiny, samice Jasiri se samcem Mandelou. Obě zvířata tráví čas spolu, živí se už zcela přírodním okusem a jsou ve velmi dobré kondici. Velmi dobrá je situace i u další dvojice, kterou tvoří samice Jasmína a Olmoti. I ony se drží pospolu, živí se hlavně přírodním okusem a v případě potřeby jsou přikrmovány peletami a senem.

Vypouštění do volnosti bylo postupné, jak je v podobných projektech běžné. Krátce po příjezdu byly nosorožcům do rohů vloženy vysílačky, aby je bylo možné v jejich novém prostředí sledovat. Pomalu přecházeli na místní přirozenou vegetaci a postupně si zvykali na stále větší výběhy, až byli před koncem roku vypuštěni do volného prostoru o rozloze přibližně 2500 hektarů. Stále je ale monitoruje tým specializovaných rangerů.

Bohužel, starší z obou samců, Manny, v únoru uhynul. Po náhlém zhoršení jeho zdravotního stavu a změně v příjmu potravy vedení parku celou situaci okamžitě konzultovalo s veterináři, samec ale bohužel uhynul dřív, než mohlo dojít k veterinární intervenci. Pitva ani výsledky histopatologického vyšetření neukázaly nějakou jednoznačnou příčinu jeho úhynu, ale naznačují, že měl potíže se zvládnutím aklimatizace, což vedlo k podvýživě – navzdory tomu, že mu byla poskytována péče a měl stejné podmínky jako ostatní čtyři nosorožci, kterým se v jejich novém prostředí daří.

Cílem projektu je založení udržitelné populace kriticky ohrožených nosorožců, což je práce na velmi dlouhé období. Stále ještě bude potřeba nějaký čas, než bude možné nosorožce z Evropy vypustit do celého území parku, kde budou mít šanci potkat se s ostatními nosorožci a přispět ke zvýšení počtu jedinců této důležité populace. V uplynulém roce však nosorožci i tým, který je monitoruje, zvládli velký kus cesty a výhled na další období je velmi slibný.

Fotogalerie

O zvířeti