Zvířata si nový Madagaskar užívají. Snášely želvy paprsčité a fosy dostaly novou venkovní voliéru


22.5.2020
V době koronavirové krize se povedlo dál vylepšit také obnovený pavilon Madagaskar a tropický les. Fosám chovatelé vybudovali venkovní voliéru, nastěhovali sem nové druhy a pokračovalo se v botanických výsadbách. Některá zvířata využila nenadálý klid k rozmnožování.

„V Madagaskaru a tropickém lese se stále něco děje. V rámci expozic se konečně povedlo plně obsadit terária a novými obyvateli jsou i výrečci malí nebo ježci bělobřiší,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, který má v safari parku na starosti ptáky, plazy, obojživelníky a ryby. Mezi novinky madagaskarské haly imitující vyschlý kaňon pohoří Makay patří také dvě chovatelské rarity. První je kachnička pestrá, druhá husička krátkoocasá. „Tyto husičky chovají v současnosti pouze tři zoo v Evropě, mimořádné jsou i kachničky pestré, které má v současnosti devět evropských zoologických zahrad,“ doplňuje Podhrázský.

To, že odborníci královédvorského safari parku odvedli při plánování expozic skvělou práci, potvrzuje i úspěch v chovu choulostivých želv paprsčitých. Ty se na dně kaňonu zabydlely na konci roku 2019 a v průběhu května 2020 začaly snášet vejce. „Jde o kriticky ohrožený druh, který jsme ve Dvoře dosud neodchovali. Mláďata nejsou ani u ostatních chovatelů obvyklá, a tak napjatě čekáme, jak vše dopadne,“ vysvětluje Podhrázský. Ošetřovatelé vajíčka umístili do líhně, kde jim poskytnou ideální podmínky. Mláďata by se mohla líhnout za 110-230 dnů.

Novinkou Madagaskaru bude i venkovní voliéra pro fosy. Tyto velké madagaskarské šelmy rády šplhají, a tak je výběh opatřen řadou kmenů. Nechybí ani jezírko. Do expozice se nejprve nastěhuje samec, samička se k němu připojí později.

V průběhu nuceného uzavření chovatelé zvládli zcela nové druhy i do průletové haly představující konžský prales. Tu obydlili špačci laločnatí nebo astrildi oranžovolící. „Pokoušíme se také o návrat atraktivních banánovců chocholatých. V minulosti se nepříliš dobře snášeli s našimi vlajkovými turaky velkými, ale věříme, že upravená hala poskytne domov oběma,“ pokračuje Podhrázský. Nové nájemníky mají i terária, která představují pestrou škálu madagaskarských plazů a žab.

Rozsáhlou rekonstrukci Madagaskaru a tropického lesa za takřka 5,6 milionu korun se povedlo uskutečnit díky evropským penězům z fondu „Z tropů do tropů v česko-polském pomezí“. Evropská unie projekt financovala 85 procenty, zbytek si rozdělily safari park a stát. Palmiarnia Walbrzych poskytla do pavilonu kamion exotických rostlin.

Fotogalerie

O zvířeti