Mohutný chobot opatrně osahává rám vstupu do pavilonu. Saly přitom ještě zvědavě nasává vzduch a otáčí hlavu, aby lépe viděla. Má pro to dobrý důvod - už několik týdnů s druhou dvorskou slonicí, Umbu, do vnitřní stáje nemůže. Noci tráví v menším domě poblíž expozice levhartů a okapi. Jejich domov se totiž mění. "Nároky na chov slonů se vyvíjejí a pavilon začal zaostávat ve věci některých technologií a možností manipulace se slony," popisuje zoolog Jiří Hrubý, který má chov slonů v safari parku na starosti. "Zásadní je například prostor pro bezpečnou manipulaci se slony," doplňuje Jiří Hrubý.
Přišel tedy čas vnitřní prostor slonů upravit.
Právě takzvaná manipulační stěna bude jednou z nejviditelnějších změn. Sestává z ocelových rámů s otvory pro uši, nohy nebo chobot. Sloni a ošetřovatelé - oddělení stále bariérou - budou moci spolupracovat mnohem bezpečněji. "Na základě absolutní dobrovolnosti a pozitivní motivace odměnou sloni přes stěnu podávají například nohy nebo chobot. Ošetřovatelé s veterináři jim tak mohou ošetřovat drobná poranění nebo třeba odebírat krev a další vzorky," vysvětluje Jiří Hrubý. Chov v takzvaném chráněném kontaktu je také jednou z podmínek při získávání nových slonů v rámci EEP, a tedy dvorskému pavilonu zajistí udržitelnost do budoucna. Nadále však bude sloužit k chovu starších samic. Pro chovnou skupinu by muselo vzniknout úplně nové zařízení.
Slonům nově vytvoříme tři velké boxy. Z podlahy už nebudou vyjíždět hydraulické sloupky, které dosud měly oddělovat zvířata na noc. "Chceme, aby sloni žili i ve Dvoře Králové co nejpřirozeněji. Co největší společný prostor je dalším důležitým krokem k tomu," dodává Jiří Hrubý.
Úpravy by měly skončit do září. Pak se začne psát úplně nová etapa v chovu slonů v Safari Parku Dvůr Králové.