Skupina ČEZ a Nadace ČEZ dál pomáhají safari parku – letos i úspěšnou výstavou v Národním muzeu


20.12.2021
Stejně jako v předchozích letech i v roce 2021 Skupina ČEZ a Nadace ČEZ podporovaly Safari Park Dvůr Králové. Jejich pomoc mimo jiné umožnila uspořádání výstavy v Národním muzeu, jež se stala poctou Sudánovi, nejslavnějšímu nosorožci světa.
Podobně jako v roce 2020, i letos provoz královédvorského safari parku významně ovlivnila epidemie koronaviru, kvůli níž byl na začátku roku několik měsíců uzavřen. A stejně jako v minulém roce, i letos si safari park kromě přízně velkého množství drobných dárců, podporovatelů a partnerů zachoval i spolupráci se Skupinou ČEZ a Nadací ČEZ.

„Na začátku roku 2021 vůbec nebylo zřejmé, jaká finanční úskalí nás v průběhu roku čekají. Právě ČEZ nám dal jasně najevo, že na jejich podporu se můžeme spolehnout, a to ve stejné výši jako v předchozích letech," uvádí vedoucí komunikace a mezinárodních projektů Jan Stejskal. Skupina ČEZ a Nadace ČEZ tak v roce 2021 podpořily rozmanité aktivity Safari Parku Dvůr Králové částkou v součtu přesahující 1,8 milionu korun.

„Významná je zejména podpora našich snah o záchranu nosorožců bílých severních. I díky pomoci Nadace ČEZ se nám letos podařilo provést přímo v Keni hned tři odběry od samice nosorožce bílého severního Fatu, a dokonce vytvořit i rekordní počet embryí," doplňuje Jan Stejskal. Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci planety. Známy jsou už pouze dvě samice, obě se narodily ve Dvoře Králové a v současné době žijí v Keni. Odborníci koordinovaní Safari Parkem Dvůr Králové se nyní snaží druh zachránit zcela novátorskými metodami asistované reprodukce.

Severní bílí nosorožci byli ostatně hlavním námětem i další mimořádné akce, která by se bez podpory Nadace ČEZ nemohla uskutečnit. V Národním muzeu v Praze byla na podzim otevřena výstava představující nejslavnějšího nosorožce světa, Sudána, jenž byl posledním žijícím samcem severního bílého nosorožce na Zemi. V březnu roku 2019 uhynul a jeho dermoplast je nyní k vidění v předpolí nové expozice Zázraky evoluce. Kromě Sudána expozici doplňuje i kompletní kostra Nabiré, jež je poslední samicí a vůbec posledním severním bílým nosorožcem, který žil v evropských zoo.

Vedle významné podpory záchrany nosorožců však ČEZ dlouhodobě pomáhá i návštěvníkům dvorského safari parku – například tím, že už od roku 2018 mohou využít dvě nabíjecí stanice pro elektromobily nedaleko sezonní brány do safari.

čtěte také