Sudán opustil Národní muzeum. Vydal se na cestu do Afriky


17.3.2023
Dermoplastický preparát posledního samce nosorožce bílého severního na planetě opustil Národní muzeum v Praze. Sudán se vydal na poslední cestu do Afriky.
V pátek 17. března brzy ráno začala v Národním muzeu náročná operace. Dermoplastický preparát nosorožce Sudána, který zdobil dvoranu před tamější novou expozicí, se vydal na cestu do Afriky. "Součástí partnerské dohody s Keňou, kde žijí poslední dvě samice této formy nosorožce, a kde v rámci projektu BioRescue usilujeme o záchranu druhu, je, že preparát darujeme Keni," uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.
Transport se uskutečnil trochu symbolicky jediný den před pětiletým výročím Sudánovy smrti dne 18. března 2018.

V Keni se Sudán stane trvalou připomínkou ochrany přírody a druhů ve zcela nové expozici nairobského národního muzea. Ani pražské Národní muzeum ale o "severní bílé" nepřijde. Dermoplastický preparát nahradila kostra Sudána. "Pro nás je celá expozice severních bílých nosorožců velmi symbolická. Rozšiřuje naši expozici Zázraky evoluce a dává jí memento toho, jak se člověk ke zvířatům chová a chivat se neměl. Safari park a Národní muzeum navíc spolupracují dlouhodobě na vědecké rovině," uvedl ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Z Prahy Sudán zamířil do Dvora Králové, kde ho odborníci připraví k transportu na poslední cestu do Afriky. Evropu by měl opustit v příštím týdnu. Kosterní preparát zůstane trvale v Česku.

Transport taxidermie nejslavnějšího nosorožce světa zpět do Afriky se uskuteční pod laskavou záštitou místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové.

Fotogalerie

čtěte také