Na Stezku korunami stromů Krkonoše se nastěhoval nosorožec. Upozorňuje na kriticky ohrožené druhy v regionu


16.6.2020
Čápy černé či vřetenovky krkonošské doplnila v Jánských lázních dvojice nosorožců černých. Návštěvníky oblíbené vyhlídkové věže hravou formou seznamuje s úspěchy safari parku v záchraně tohoto vzácného zvířete.

Tři a půl tuny váží originální sousoší samice nosorožce černého s mládětem, které vytesal umělecký dřevosochař Martin Kučera. Skulptura vznikla z jediného kusu mohutného dubového kmene. V úterý 16. června se přestěhovala k patě Stezky korunami stromů Krkonoše v Jánských Lázních. Sochu slavnostně předal ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas přímo ředitelce stezky Marii Jarkovské. 

Umístění sochy ke stezce má jasný cíl: upozorňuje na přítomnost ohrožených druhů v regionu. Stezku korunami stromů vedle nosorožce zdobí i další dřevěné sochy v podobném stylu. Návštěvníci se tak seznamují například s čápem černým nebo endemitem vřetenovkou krkonošskou. Přítomnost nosorožců na stezce je hravou připomínkou toho, že Podkrkonoší je místem, kde se na záchraně ohrožených druhů a ochraně přírody pracuje ve volnosti i lidské péči.

Socha není jediným symbolem partnerství mezi oběma institucemi. V blízké budoucnosti rozšíří odborníci ze stezky korunami stromů vyhlídkovou rotundu na lávce mezi výběhy žiraf a dalších kopytníků v pěším safari.

Nosorožce černé do Podkrkonoší poprvé přivezl ze svých výprav první ředitel dvorské zoo Josef Vágner v 70. letech 20. století. Od té doby se dvorský safari park stal světovou velmocí v chovu a záchraně těchto kriticky ohrožených zvířat. Do letoška se tu povedlo odchovat 46 mláďat a nosorožci se i díky mimořádné podpoře sponzorů z řad veřejnosti i firem mohou vracet i do volné přírody. Naposledy se v loňském roce povedlo převézt skupinu nosorožců černých do národního parku Akagera ve Rwandě. 

Fotogalerie

čtěte také

O zvířeti