Safari park vystavuje unikátní Burianova díla z depozitáře. Některá vůbec poprvé


1.7.2021
V Neumannově vile je až do poloviny července k vidění unikátní soubor 10 prací Zdeňka Buriana, které jsou běžně skryté v depozitáři. Jedinečnou výstavu pořádá safari park u příležitosti 40 let od Burianova úmrtí. Některé obrazy jsou vystavené zcela poprvé.

Kurátor Galerie Pravěk očima Zdeňka Buriana Josef Hotový vystavil při příležitosti 40 let od úmrtí Zdeňka Buriana při té příležitosti vystavil desítku unikátních děl, která jsou jinak zrakům milovníků umění ukrytá v nepřístupném depozitáři. Například obraz Návrat je k vidění vůbec poprvé. Zachycuje vojáka, který se vrací domů zraněn z první světové války.

Zatímco milovníky klasické Burianovy tvorby potěší studie srstnatých nosorožců, která má v galerii i svůj originál, znalci ocení zcela odlišné motivy, například právě vojáka vracejícího se z války či jeden ze série portrétů vědců.

Také ostatní vystavená díla jsou pozoruhodná a ukazují Burianovu obdivuhodnou uměleckou všestrannost. „Jde o výběr, který reprezentuje odlišné techniky i motivy, kterými se Burian zabýval. Deset děl ukazuje autorovy mistrné perokresby, realistické ilustrace dobrodružné a paleontologické literatury i známější techniku malby olejem,“ vysvětluje Josef Hotový. „Zatímco milovníky klasické Burianovy tvorby potěší studie srstnatých nosorožců, která má v galerii i svůj originál, znalci ocení zcela odlišné motivy, například právě vojáka vracejícího se z války či jeden ze série portrétů vědců.“

Sbírka obrazů Zdeňka Buriana v prostorách Neumannovy vily je světově největší stálou sbírkou autorova díla. Řadu z nich namaloval Burian přímo pro dvorský safari park. Sbírka čítá celkem 147 děl, veřejnosti se běžně prezentuje 81 z nich. Ve čtyřech místnostech a zachycuje vývoj života na Zemi od prvohor až po relativní současnost. Sbírka je kulturní památkou.

Mimořádná výstava potrvá do 14. července a v případě velkého zájmu ji safari park ještě prodlouží.

čtěte také