Duben 2012: K Nájin a Sunimu přibyly jižní samice


15.4.2012
Obrovský výběh, v němž žijí severní bílí nosorožci, je v současnosti rozdělen na dvě části. Ta menší, která má asi 40 hektarů, je teď domovem Nájin a Suniho. Větší o rozměrech zhruba 240 hektarů obývá Sudán, Fatu, šest nosorožců bílých jižních, dva černí nosorožci, zebry Grévyho a buvolci kongoni. Do velkého výběhu k Sudánovi byla Fatu přemístěna v listopadu 2011 poté, co se z výsledků analýz ve Vídni ukázalo, že ani po opakovaných pářeních se Sunim v průběhu roku 2011 nezabřezla.

Během setkání řídící komise v lednu 2012 bylo následně rozhodnuto přesunout Suniho a Nájin do velkého výběhu a Sudána s Fatu do menšího. Před výměnou však byly k Sunimu a Nájin přesunuty dvě samice nosorožců bílých jižních. Důvodem byl předpoklad, že by si k nim Nájin mohla vytvořit pouto a až by se samice odebraly do většího výběhu, Nájin by se neschovávala v křoví a šla by s nimi.

Jako první byla k Nájin a Sudánovi 23. února přeunuta šestiletá samice Tauwa. Po několika dnech však samice vypadala nervózní, a tak byla do výběhu 8. března přesunuta ještě jedna jižní samice, čtyřapůlletá Mojo.

Ačkoli byly samice přidány do výběhu hlavně kvůli Nájin, možná zapůsobily víc na Suniho. V pátek 27. března totiž Suni projevoval o Nájin opravdu velký zájem. Očichával jí zadek, zjišťoval hladinu jejích feromonů a oba se honili po výběhu. Trvalo to asi 12 hodin a na Sunim bylo zřetelně znát, že má náladu na páření.

čtěte také