Tučňáci, žirafy nebo nosorožci a okapi. Ikony safari parku na zimu nezmizí. „Safari park je atraktivní po celý rok. A stále přibývají druhy, které jsou k vidění i mimo hlavní sezonu,“ říká ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. Magnetem jsou v současnosti hlavně tučňáci brýloví, kteří jsou v safari parku nováčky. Oproti velmi oblíbené letní sezoně je v safari parku od října do dubna mnohem větší klid. Zvířata jsou zvědavá a aktivní a každý si je může užít skoro sám pro sebe.
Afrikou křížem krážem
V provozu je celá pěší část areálu. Návštěvníci tu potkají všechny velké šelmy od gepardů, levhartů nebo psů hyenových až ke smečce lvů berberských. Tu mohou v zimním čase obdivovat ve vnitřní expozici nebo v obrovském výběhu – třeba z vyhlídky na velkém dřevěném hradu. Lákadlem pro opravdové fajnšmekry jsou hyenky hřivnaté, které jsou v zoologických zahradách raritou. Nově obývá pár těchto úžasných šelem expozici v Pavilonu šelem Joy Adamsonové.
Samozřejmými lákadly zimy jsou žirafy síťované v působivé vnitřní ubikaci, nosorožci dvourozí v přístupné stáji, hrošíci liberijští v nově opraveném pavilonu, jediné české okapi pralesní nebo sloni a hrabáči v pavilonu Africká savana. „Lidé nepřijdou ani o primáty. Pavilon opic je zimní oázou, kde se může každý ohřát a pozorovat šimpanze nebo guerézy angolské,“ pokračuje Přemysl Rabas.
Vyhřívané expozice s okny mají i oba druhy komb, lemuři kata a vzácně chovaní drilové černolící. Nesmírně lákavá je i v zimě návštěva Ptačího světa s dvěma odlišnými biotopy. Putování světem ptáků začíná v suché madagaskarské hale. Ptáky tu doplňuje i fosa madagaskarská, kterou safari park jako jediná česká a jedna z mála světových zoo opakovaně rozmnožuje, nebo řada úžasných plazů včetně ohrožených želv pavoukovitých nebo paprsčitých. Pavilon pokračuje jedinečnou halou představující pralesní pánve Konga. Tam najdou milovníci ptáků opravdové poklady – třeba jediné volavky černé v Evropě, podobně vzácné zlatoprsky malé, papoušky, zoborožce, turaka nebo špačky.
Úžasní plazi a umělecké unikáty
Za zastávku stojí i Vodní světy a Jedovatá Afrika. „Kolekce smrtelně jedovatých hadů je mimořádná a většina druhů se u nás množí. Některé z nich lidé navíc nemohou vidět nikde jinde,“ upozorňuje ředitel safari parku. Tropická hala se dvěma druhy krokodýlů, agamami osadními, želvami skalními a desítkami druhů ryb láká k návštěvě po celý rok.
Za návštěvu stojí také největší stálá výstava děl světově známého umělce Zdeňka Buriana s dinosaury a dalšími prehistorickými tvory, rozsáhlý svět Koster plný unikátních exponátů, Svět hmyzu nebo městečko Tiébélé s kontrastními „strakatými“ domky, jaké jsou typické pro Burkinu Faso. A po celou zimu žije i řada výběhů. „Zvířata chodí ven, jak to dovolí počasí. Sloni i nosorožci prakticky každý den aspoň na krátkou chvíli. Rovněž oblíbení štětkouni nebo surikaty jsou v podstatě otužilci. A například levhartům perským zima naprosto vyhovuje a jsou mnohem aktivnější než v létě,“ uzavírá Přemysl Rabas. Venkovní výběh celoročně využívají i jediní čeští buvoli kaferští nebo největší stádo zeber bezhřívých mimo Afriku.
Tak si je nenechte ujít!